1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Arap Birliği Gözlemcileri Suriye'ye Gidiyor
Arap Birliği Gözlemcileri Suriyeye Gidiyor

Arap Birliği Gözlemcileri Suriye'ye Gidiyor

Suriye'de en az 5 bin kişinin öldüğü şiddetin son bulması için görev yapacak Arap Birliği gözlemcileri bugün yola çıkıyor.

22 Aralık 2011 Perşembe 12:23A+A-

Öncü grubu oluşturan gözlemciler, bazı basın mensupları eşliğinde Suriye'ye gidecek ve heyetin geri kalanının gelişi için gerekli hazırlıkları yapacak.

Ay sonuna dek ülkedeki gözlemci sayısının 150'ye yükselmesi hedefleniyor. 10 kadar noktadan faaliyet göstermesi beklenen gözlemci sayısının Ocak ayı ortasında bir kaç yüzü bulacağı tahmin ediliyor.

Gözlemcilerin görev süresi ilk aşamada bir ay olarak belirlendi; bu süre her iki taraf da uygun görürse uzatılacak.

Gözlemcilerin girişine hafta başında onay veren Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, gözlemcilere hareket serbestisi tanınacağını ve hükümet güçlerince korunacaklarını belirtti.

Gözlemciler Suriye'nin muhalif eylemleri bastırmakta kullanılan tank ve askerlerin sokaklardan çekilmesi, siyasi tutukluların salıverilmesi ve muhalefetle diyalog kanallarının açılması sözlerini tutup tutmadığını inceleyecek.

Ancak gözlemcilerin ülkeye gidişi için hazırlıkların yapıldığı son iki günde, 200'den fazla kişinin daha öldüğü haber veriliyor.

Bu da, Beşar Esad yönetiminin sözlerinde ne kadar samimi olduğunun sorgulanmasına yol açıyor. Esad yönetimi gözlemcilerin ülkeye girişine izin vermeden önce de haftalarca ayak sürümüştü.

Ülkedeki şiddet olayları Mart ayından bu yana devam ediyor.

Şam yönetimi silahlı terör örgütlerine karşı asayişi sağlama mücadelesi verdiğini savunuyor.

Güvenli bölge çağrısı

Çeşitli muhalif grupları bünyesinde toplayan başlıca örgütlenme olan Suriye Ulusal Konseyi (SNC), bu hafta şiddetin özellikle Türkiye sınırı yakınındaki İdlib çevresinde odaklandığını ve burada en az 250 kişinin öldüğünü öne sürüyor.

Bunların büyük bölümünün Cebel ez-Zaviye'de ordudan ayrılıp saf değiştiren askerler olduğu kaydediliyor.

Örgüt, BM Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği'ne Suriye halkını koruma ve Bosna'da yapıldığı gibi 'güvenli bölgeler oluşturma' çağrısı yaptı.

Bazı gözlemciler Esad yönetimi Arap Birliği planını uygular ve askerleri sokaklardan çekerse, iktidara tutunamayacağını savunuyor.

Son dönemde Özgür Suriye Ordusu gibi gruplar, saf değiştiren askerlerin de desteği ile orduya karşı silahlı mücadeleye hız verdi.

Kaynak: BBC

 

HABERE YORUM KAT