1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Arap Baharı”na Karşı İslam’a Hakaret
“Arap Baharı”na Karşı İslam’a Hakaret

“Arap Baharı”na Karşı İslam’a Hakaret

Batı eksenli ırkçılık yeni bir provokasyon için yeniden İslam Peygamberine ve İslam'a hakaret ediyor...

01 Kasım 2011 Salı 16:09A+A-

Batı'da gittikçe artan İslam düşmanlığı ve İslâmi değerlere yönelik hakaretler Arap Baharıyla yeni bir boyut kazandı. Avrupa'da İslam'ın hızla yayılıyor oluşuna bir tepki olarak ortaya çıkan İslamofobya (İslam Korkusu) ve İslam düşmanlığı geçtiğimiz yıllarda kendisini Hz. Muhammed'e (sav) hakaret eden karikatürlerin yayınlanmasına yol açmıştı.

ARAP BAHARI FAŞİSTLERİ ÇILDIRTTI

"Arap Baharı" ile Batı destekli diktatörlerden birbir kurtulan halkların İslâm'la uyumlu ya da İslam'a dayalı siyasal tercihlerde bulunmaları ise Hz. Muhammed'e yönelik ikinci hakaret ve saldırı dalgasını başlattı.

BBC'nin haberine göre Fransa'da siyasi mizah dergisi Charlie Hebdo, Tunus'ta İslamcı en-Nahda partisinin zaferini kutlamak için yeni sayısının editörlüğünü Hz. Muhammed'e verdiğini duyurdu.

Derginin yarın çıkacak sayısına da "Şeriat Hebdo" adı verildi.

Kapakta Hz. Muhammed'in "Gülmekten ölmezseniz 100 kırbaç" diyen bir karikatürünün yer aldığı bildiriliyor.

Derginin yayın yönetmeni, karikatürcü Charb amaçlarının provokasyon olmadığını iddia etse de yaptıkları şeyin açıkça Arap Bahrının sonuçlarını hazmedememek olduğunu fiilen göstermiş oldu.

Charlie Hebdo dergisi düşünce özgürlüğünü istismar edip dini değerlere saldırganlığıyla tanınıyor.

Derginin açıklamasında "Tunus'ta İslamcı en-Nahda partisinin zaferini en uygun şekilde kutlamak için Charlie Hebdo, Muhammed'den gelecek sayısına özel editör olmasını istedi" deniyor.

"İslam'ın peygamberine ısrar etmemize gerek kalmadı, hemen kabul etti. Kendisine teşekkür ederiz." diyerek İslam'la dalga geçen dergide Hz. Peygamber'e atfedilen "Helal Aperatif" başlıklı bir köşe yazısı ile Madam Şeriat adlı bir kadın ekinin de yer aldığı belirtiliyor.

AFP ajansına konuşan Charb "Amacımız yeni bir provokasyon değil. Biz sadece işimizi yapmak istiyoruz. Bu hafta tek fark, kapakta Muhammed'in olması. Bu da pek nadir görülen bir durum." dedi.

2007'de derginin o dönemdeki editörü, bir Danimarka gazetesinde iki yıl önce basılan karikatürleri yeniden yayınladığı için Müslümanlara hakaretten yargılanmış ve beraat etmişti. Bu karikatürler Müslüman dünyasında büyük tepki görmüş ve çizerleri Kurt Westergaard'ı sıkı güvenlik önlemleri altında yaşamaya mecbur etmişti.

Bülent Şahin Erdeğer / on5yirmi5 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum