1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Arakanlıların Feryadı: Asırlardır Çektiğimiz Acılar Son Bulsun!
Arakanlıların Feryadı: Asırlardır Çektiğimiz Acılar Son Bulsun!

Arakanlıların Feryadı: Asırlardır Çektiğimiz Acılar Son Bulsun!

Myanmar ordusuna mensup güçler ve Budist çeteler tarafından gerçekleştirilen saldırılara maruz kalan Arakanlı Müslümanlar, insanlık dışı şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

02 Eylül 2017 Cumartesi 13:56A+A-

Arakanlı Müslümanların Sittwe şehrindeki köylerine giren Anadolu Ajansı (AA) muhabiri, bölgedeki insanların yaşam koşullarını görüntüledi.

Myanmar yönetimi tarafından “güvenlik” gerekçesiyle etrafı çitlerle çevrilerek giriş çıkışa kapatılan köylerdeki halkın bölge dışına çıkması ve en yakındaki köylere dahi gitmesi yasak.

Adeta açık cezaevine dönüşen bölgede insanlar, ömürlerini çoğunlukla köylerinden başka bir yer görmeden geçiriyor.

Şehir merkezine gitmeleri ve ana caddelere bile çıkmaları yasaklanan Arakanlı Müslümanların herhangi bir can güvenliği de bulunmuyor.

Sıradan bir Myanmar vatandaşının bir Arakanlı Müslümanı öldürmesi cezai yaptırıma konu edilmezken, Arakanlıların işlediği en ufak “suçun” bile cezası çoğu zaman idam olabiliyor.

arakan_sittwe_1.jpg

arakan_sittwe_2.jpg

“Vatansız Müslümanlar”

Myanmar yönetiminin 1982 yılında çıkardığı kanunla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, “vatansız” sayılıyor.

Kimlikleri olmadığı için yok sayılan ve görmezden gelinen bu insanlar, eğitim ve sağlık gibi en temel insani ihtiyaçlardan dahi mahrum bırakılıyor.

Bölgede elektrik, su ve kanalizasyon gibi temel altyapı hizmetleri dâhil modern şehirciliğin gereği olan hizmetler Budist Myanmar yönetimi tarafından bilinçli olarak sağlanmıyor.

Evleri Budist çeteler tarafından yakılan Müslümanların yeni ev yapmalarına da izin verilmiyor.

Kanalizasyon sistemi olmadığı için tuvalet atıklarının sokaklara döküldüğü ve yolların aşırı kirli olduğu bölgede, temiz içme sularına erişim konusunda da büyük zorluk çekiliyor.

Bu nedenle tifo, dizanteri, sarılık, kolera başta olmak üzere pek çok salgın hastalık tehlikesi de bölgede kol geziyor.

Köylüler, özellikle de çocukların çok sık hasta olduğunu ifade ederek, sağlık hizmeti alamamaktan yakınıyor.

Muson ikliminin yaşandığı bölgede sık sık şiddetli yağışların olması da hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

arakan_sittwe_3.jpg

arakan_sittwe_4.jpg

“Asırlardır Çektiğimiz Acılar Son Bulsun”

Manubin köyünde yaşayan 75 yaşındaki Abdullah Hassan, en son 1982 yılında kendisine verilen kimlik belgesini göstererek, 35 yıldır kimliksiz yaşadıklarını ifade etti.

Asırlardır çektikleri acıların artık son bulmasını istediklerini anlatan Hassan, Bangladeş başta olmak üzere İslam dünyasının Arakan’da yaşanan drama yeterince tepki vermemesini eleştirdi, Türkiye’nin verdiği desteğe ise teşekkür etti.

Köyün diğer büyüklerinden Memoye Adil de sık sık askerlerin ve çevredeki Budist çetelerin saldırılarına uğradıklarını anlatarak can güvenliklerinin tehdit altında olduğunu anlattı.

Çatışmaların Olduğu Bölgeye Girilemiyor

Bu arada, asıl çatışmaların olduğu Bangladeş sınırındaki alana ise “askeri bölge” ilan edildiği için girilemiyor.

Ulaşımın da zor olduğu alana denizden sandalla 2,5 saat, ardından kara yolu ile 3 saat yolculuk yapılarak ulaşılabiliyor.

Bangladeş sınırını aşan Müslümanların durumunun iyi olduğu, sınırda bulunanların ise hâlâ şiddette maruz kaldığı belirtiliyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT