1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Arakanlı Müslümanları Zor Bir Ramazan Bekliyor!
Arakanlı Müslümanları Zor Bir Ramazan Bekliyor!

Arakanlı Müslümanları Zor Bir Ramazan Bekliyor!

Myanmar ordusu ve Budist çetelerce gerçekleştirilen saldırılardan kaçarak Bangladeş’e göç eden Arakanlı Müslümanlar için Ramazan ayı Muson yağmurları ve kamp şartları nedeniyle epey zor geçecek.

15 Mayıs 2018 Salı 17:51A+A-

Myanmar’daki baskı ve tehditlerden kaçarak Bangladeş’te göçmen kamplarında hayatlarını sürdürmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar Ramazan ayına hazırlık yapıyor.

Zorlu yaşam koşullarına rağmen ibadetlerini yerine getirmeye çalışan Arakanlıların çoğu bambu ve plastikten çatma sağlıksız yapılarda hayatlarını idame ettiriyor.

Birlemiş Milletler’in (BM) raporlarına göre sadece Bangladeş’te 700 bin Arakanlı mevcut.

Euro News Türkçe’de yer alan habere göre 60 yaşındaki Arakanlı göçmen Ebu el-Kelam konuyla ilgili şunları söyledi:

“Burma’dayken Ramazan ayını çok güzel bir şekilde kutlardık. Ancak burada durum hiç öyle olmayacak. Herhangi bir özel yemek yiyebileceğimizi sanmıyorum. Yiyecek olsa da olmasa da bir şekilde Ramazan’ı geçireceğiz.”

Arakanlıların hayatları bir kez daha tehdit altında. Bunun nedeni de yaklaşan Muson yağmurları. Kampların olduğu yerler eskiden ağaçlıktı ancak ağaçlar kesildiği için tüm bölgeyi sel sularının yutması söz konusu. Bangladeş dünyanın en yağışlı coğrafyalarından birinde bulunuyor ve yağışlar haziran-temmuz aylarında en yoğun seviyeye çıkıyor.

Bu yıl Ramazan ayına denk gelen Muson yağmurları Arakanlılar için bir kez daha tehlike çanlarını çalıyor.

HABERE YORUM KAT