1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. “Arakan’dan Bangladeş’e Geçen 320 Bin Çocuk Tehdit Altında”
“Arakan’dan Bangladeş’e Geçen 320 Bin Çocuk Tehdit Altında”

“Arakan’dan Bangladeş’e Geçen 320 Bin Çocuk Tehdit Altında”

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin Arakan’daki saldırılarından kaçarak Bangladeş’e geçen 320 bin çocuğun, kamplardaki korkunç yaşam koşulları nedeniyle tehdit altında olduğu açıklandı.

20 Ekim 2017 Cuma 08:09A+A-

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF), yayımladığı yeni rapor, Arakan’da Myanmar ordusu ve Budist çetelerin Müslümanlara yönelik şiddetini bir kez daha ortaya koydu.

AA’da yer alan habere göre, raporda, her gün bin 200 ila bin 800 Arakanlı çocuğun sınırı aşarak Bangladeş’e geçmek zorunda kaldığı ve son birkaç günde sınırın Bangladeş tarafına 10 bine yakın Arakanlı çocuğun ayak bastığı belirtildi.

“Bir Çocuğun Asla Görmemesi Gereken Vahşete Tanıklık Ettiler”

Bir süre önce Bangladeş’in Cox’s Bazar kentindeki kampları ziyaret eden UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Bangladeş’e sığınan pek çok Arakanlı çocuk, bir çocuğun asla görmemesi gereken vahşete tanıklık etti ve hepsi yaşadıkları çok büyük kayıplardan acılar çekti.” ifadesini kullandı.

Lake, bu çocukların acilen yiyecek, temiz su ve sağlık malzemelerine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Çocukların psikolojik bakımdan da ihtiyaçları olduğunu kaydeden Lake, “Onların ayrıca tahammül ettikleri bütün acıların üstesinden gelmek için yardıma, eğitime, psikolojik desteğe ve umuda ihtiyacı var. Tüm bunları şimdi sağlayamazsak toplumlara üretken bir vatandaş olarak nasıl büyüyecekler? Bu kriz onların çocukluğunu çalıyor. Aynı zamanda onların geleceklerinin çalınmasına müsaade etmemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kamplarda 320 Bin Çocuk Göçmen Var”

UNICEF’in raporunda, Bangladeş’e göç eden 582 bin dolayındaki Arakanlı Müslümanın 320 binini çocukların oluşturduğu kaydedildi.

Kamplardaki korkunç yaşam koşulları ve su yoluyla bulaşan hastalıkların 320 bin çocuğu tehdit ettiğine dikkat çekilen raporda, yetersiz beslenme ve koleranın da onlar için büyük risk oluşturduğu bildirildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT