1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. “Arakan İnsani Felaketin Kıyısında”
“Arakan İnsani Felaketin Kıyısında”

“Arakan İnsani Felaketin Kıyısında”

Arakan’da yaşananlarla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, bölgeye insani yardımların girmesini engelleyen Myanmar yönetiminin, on binlerce kişinin hayatını tehlikeye attığını söyledi.

05 Eylül 2017 Salı 13:12A+A-

Uluslararası Af Örgütü, Myanmar yönetiminin, Arakan’a insani yardımların girmesini engellemesi nedeniyle yaşanan insani kriz hakkında açıklama yaptı.

AA’da yer alan habere göre, açıklamada görüşlerine yer verilen örgütün Kriz Müdahale Programı Yöneticisi Tirana Hassan, Arakan’ın, insani felaketin kıyısında olduğuna dikkat çekerek, “Hiçbir şey umutsuz durumdaki insanlara hayati önem taşıyan yardımların ulaştırılmasının engellenmesini meşrulaştıramaz. Myanmar hükümeti, insani yardım kuruluşlarının bölgeye erişimini engelleyerek, on binlerce kişinin hayatını riske atıyor ve insan hayatını katı bir şekilde görmezden geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hükümet, Bir An Önce İzlediği Yolu Değiştirmeli”

İnsani yardımların engellenmesinin Arakan’daki tüm toplulukları etkileyeceğine işaret eden Hassan, “Hükümet, bir an önce izlediği yolu değiştirmeli, insani yardım kuruluşlarının ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmesi için bölgeye tam ve serbest ulaşımını sağlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Myanmar ordusunun, Arakan’da “orantısız güç” kullandığını vurgulayan Hassan, bunun etnik kökenleri ve dinleri nedeniyle Arakanlı Müslümanları hedef alan bir şiddet olduğunu ve bir an önce durdurulması gerektiğini kaydetti.

Yardım Kuruluşlarıyla İlgili İddialara Cevap

Myanmar yönetiminin uluslararası hukuk çerçevesinde Müslümanlar da dâhil olmak üzere Arakan’da yaşayanlara ayrım yapmaması gerektiğinin altını çizen Hassan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunun yerine Myanmarlı yetkililer, tüm (Arakanlı Müslüman) nüfusa saldırılabilir, öldürülebilir, evlerinden ve yerlerinden edilebilir bir düşman gibi davranmayı seçti. Myanmar hükümetinin uluslararası yardım kuruluşlarının Arakan eyaletinde silahlı aktörlere destek verdiği iddiası pervasız ve sorumsuzca. İnsani yardım çalışanları yıllardır, Myanmar halkına ihtiyaç durumunda insani yardım sağlayarak destek olurken, hükümet bunu yapmayı her zaman başaramadı. Myanmarlı yetkililer, bir an önce yanlış bilgi yayma, mesnetsiz ve kışkırtıcı suçlamalar yöneltmeyi durdurmalı.”

“Müslümanlar, Evlerinde Açlıktan Ölüyor”

Öte yandan, örgüte konuşan ve adı açıklanmayan insani yardım çalışanı da Bangladeş’e kaçan Arakanlı Müslümanların, Myanmarlı güvenlik güçlerinin Arakan’dan kaçmaya çalışanları öldürdüğü ve köylerin tamamını yaktığı bilgisini paylaştığını söyledi.

Görevli, “Müslümanlar, evlerinde açlıktan ölüyor. Marketler kapalı ve insanlar köylerinden yasa dışı yollardan kaçmak zorunda. Yetkililer, gıda ve suyu silah olarak kullanarak insanlara gözdağı veriyor.” ifadelerini kullandı.

Çok Sayıda Arakanlı Katledildi!

Myanmar ordusunun Arakan’da devam eden saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti.

Saldırılarda hedef alınan 60’tan fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar’dan Bangladeş’e geçmeye gayret ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), şu ana kadar 123 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e geçtiğini bildiriyor ancak on binlercesinin sınır bölgesindeki bekleyişi de sürüyor.

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle can kaybı sayısı ise saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken, bazıları sayının binlerce olduğunu söylüyor.

HABERE YORUM KAT