1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Alparslan Kuytul’un Mahkemesi 22 Ağustos’ta Görülecek
Alparslan Kuytul’un Mahkemesi 22 Ağustos’ta Görülecek

Alparslan Kuytul’un Mahkemesi 22 Ağustos’ta Görülecek

18 aydır Bolu F Tipi cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul’un "suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık " iddiasıyla yargılandığı mahkeme 22 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirilecek.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 16:44A+A-

Alparslan Kuytul ilk duruşmada tahliye aldığı “suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık"  davasının 3.duruşması 22 Ağustos perşembe günü gerçekleşecek. 

Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Alparslan Kuytul, Furkan Vakfı başkanı Ali Alagöz ve beraberindeki 44 Vakıf gönüllüsü "suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” suçlamalarından yargılanıyor.

Mahkeme süreci nasıl ilerledi?

Alparslan Kuytul 8 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kuytul hakkındaki iddianame ise tutuklanmasından ancak 6 ay sonra hazırlandı. 3 Ekim 2018 tarihinde dosya “terör dosyası” ve “suç örgütü dosyası” olarak ikiye ayrıldı. 

2 dosyadan da tutuklu yargılanan Alparslan Kuytul terör dosyasından 8 Kasımda çıkarıldığı ilk duruşmada tahliye aldı. 4 kez ertelenen mahkemenin yargı süreci ise devam ediyor.

Alparslan Kuytul tutuklu yargılandığı ikinci dosya olan “suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” dosyasından da 22 Ocakta gerçekleşen ilk duruşmada tahliye edilip serbest bırakıldı. Alparslan Kuytul ile beraber vakıf başkanı Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz de tahliye edildi. Ancak savcı tarafından üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu 24 saat geçmeden Alparslan Kuytul ve vakıf başkanı Ali Alagöz tahliye kararının bozulması üzerine tekrardan tutuklandı.

Söz konusu dosyanın 2. duruşması ise 10 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Dosyada hiçbir değişiklik olmamasına rağmen ilk duruşmada tahliye kararı veren 4. ACM bu kez tutukluluğun devam etmesine karar verdi.

Alparslan Kuytul, 10 Mayıs'ta görülen duruşmada suçlamaların asılsız olduğunu belirtip şu savunmayı yaptı:

"Hakkımda hazırlanan bu İddianame ihtimallere ve varsayımlara göre düzenlenmiş olup emniyet fezlekesinin aynısı olup hukuki hatalar içermekte ve iftiralarla doludur.

 Hükümete beyat etmedim. Etmeyeceğim de! Kral çıplak. Bunu gizlemenin manası yok! Ben hükümeti bazı noktalarda tenkit ettiysem de takdir ettiğim noktalar da olmuştur. Benim kimseye düşmanlığım yok. Ben kim yaparsa yapsın haksızlıklara ve zulümlere tepki gösteriyorum."

Dosyanın 3. duruşması ise 22 Ağustos tarihinde Adana Merkez Adliyesinde gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum