1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da Yabancılara Saldırılar Arttı
Almanya'da Yabancılara Saldırılar Arttı

Almanya'da Yabancılara Saldırılar Arttı

Almanya’da PEGIDA hareketinin ekim ayında Dresden’de gösterilere başlamasından sonra ülkede yaşayan yabancılara karşı saldırıların en az iki kat arttığı bildirildi.

28 Ocak 2015 Çarşamba 17:23A+A-

Almanya’da "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) adlı hareketin ekim ayında Dresden’de gösterilere başlamasından sonra ülkede yaşayan yabancılara karşı saldırıların, gösteriler öncesindeki döneme göre en az iki kat arttığı bildirildi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı'nda (ARD) yayınlanan "Report Mainz" adlı programın yaptığı araştırmaya göre, PEGIDA eylemlerinin başladığı 20 Ekim'den önceki üç ayda Almanya genelinde sığınmacılara ve göçmenlere karşı toplam 33 saldırı yapılmışken, 20 Ekim 2014'ten sonra bu sayı 76’ya çıktı.

Araştırma için 20 Temmuz-19 Ekim ve 20 Ekim-20 Ocak aralıklarındaki ajans, gazete, radyo ve televizyon haberleri, ayrıca yerel eğitim, uyum ve demokrasi merkezlerinin verileri değerlendirildi.

Bu değerlendirmeye göre, PEGIDA eylemlerinin başladığı 20 Ekim'den sonraki üç aylık dönemde, bu tarihten önceki üç aylık döneme göre yabancılara karşı şiddet olaylarının yaklaşık yüzde 130 arttığı görüldü.

Berlin Hür Üniversitesi Siyaset Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Hajo Funke, PEGIDA’nın göçmenlere, özellikle Müslümanlara karşı şiddet uygulanması yönünde bir hava oluşturduğunu belirterek, "Zayıflara yönelik şiddetin yüzde 100’ün üzerine çıkması ülke ve hepimiz için utanç vericidir" dedi.

 Almanya'da haftada 5 ırkçı gösteri

Amadeu Antonio Vakfı ve Pro Asyl sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmada da Almanya’da haftada ortalama beş ırkçı gösteri yapıldığına dikkat çekildi.

Yabancılara karşı 2014 yılında 256 yerel gösteri düzenlendiği belirtilen araştırmada, gösterilerde "endişeli vatandaşlar" görünümü altında çoğu zaman aşırı sağcı grupların yer aldığı ifade edildi.

Araştırmada, ayrıca ülkede 2014 yılında sığınmacı yurtlarına karşı 153, doğrudan sığınmacılara yönelik de 77 saldırı düzenlendiği ifade edildi. En fazla saldırının Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapıldığına dikkat çekilen araştırmaya göre bu eyaleti Sakonya ve Bavyera takip etti.

Bu saldırılarda en fazla adam yaralama olayının PEGIDA’nın ortaya çıktığı Saksonya eyaletinde gerçekleştiğine işaret edildi.

 Saksonya'daki yabancılar endişe içinde

Dresden kentindeki göçmenlerin PEGIDA gösterilerinden dolayı ırkçı saldırılardan korktuğuna işaret edilen araştırmada, PEGIDA eylemlerinden dolayı birçok kişinin pazartesi günleri çocuklarını okula göndermediği, başörtülü kadınların ise evden çıkmaya cesaret edemediği bildirildi.

Bu kentte yaşayan Türkler de AA muhabirine PEGIDA hareketinin eylemlerinden dolayı endişeli olduklarını anlatmıştı.

Almanya’ya 1975 yılında gelen ve uzun yıllardan beri Dresden’de yaşayan Konyalı Hüseyin Taşkın, PEGIDA eylemlerinden sonra alış veriş yerlerinde eskiye göre bakışların değiştiğini ve endişe içinde olduklarını söyledi. Aysun Akgümüş de başörtülü olduğu için Dresden’de tedirginlik yaşadığını ifade ederek, "Bu eylemlerden sonra korku daha da arttı. Sadece korku var’’ dedi.

Dresden kentinde 20 Ekim'de 350 kişilik PEGIDA grubu gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Grubun 12 Ocak’ta yaptığı gösteriye 25 bin, 25 Ocak'taki son gösteriye ise 17 bin 300 kişi katılmıştı. 19 Ocak’taki gösteri PEGIDA’nın kurucusu ve başkanı Lutz Bachman’a terör saldırısı yapılacağı tehdidi üzerine iptal edilmişti.

Bachmann ise Adolf Hitler’in saçını ve bıyığını taklit ettiği fotoğrafını sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı ortaya çıkması ve Dresden Savcılığı'nın soruşturma başlatması üzerine görevinden istifa etmişti. 

Ülkenin diğer kentlerinde de yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig'de LAGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT