1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da Türkiye İçin Tarihi Vize Kararı
Almanya'da Türkiye İçin Tarihi Vize Kararı

Almanya'da Türkiye İçin Tarihi Vize Kararı

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi, Türkiyeliere vizenin kaldırılması önergesini oy birliğiyle onayladı. Karar Federal Hükümet'e gönderilecek.

19 Mart 2015 Perşembe 16:23A+A-

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyalet Meclisindeki tüm siyasi partiler, Almanya'nın çok önemli ekonomi partneri olan Türkiye'ye vizenin kaldırılmasına ‘Evet’ dedi.

Hürriyet'ten Celal Özcan'ın haberine göre, Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi, Türklere vizenin kaldırılması için bir önerge hazırladı. SPD ve Yeşiller'in hazırladığı önergeyi Başbakan Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hür Demokrat Parti (FDP) de onayladı. Oy birliğiyle onaylanan önerge Federal Hükümet’e gönderilecek.

Federal Hükümet bu önergeyi gündemine alacak. Önerge, Aşağı Saksonya eyalet hükümetini vizenin kaldırılması için hem federal hükümet hem de Avrupa düzeyinde girişimlerde bulunmaya yükümlü kılıyor.

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi içişleri ve spor komisyonundaki SPD ve Yeşiller grubu önergeyi meclise sundu.

Önergede vizenin Türkiye ile ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Türkiye'nin Almanya'nın önemli bir ticaret partneri olduğuna dikkat çekilen önergeyle, eyalet hükümetine Federal Hükümet ve Avrupa düzeyinde vizenin Türkiye vatandaşlarına kaldırılması için aktif çalışma yapma yetkisi ve yükümlülüğü veriliyor. En başta işadamlarına vizenin kaldırılması, aile ziyaretlerinin kolaylaştırılması istendi.

'MAL GELİYOR AMA'

Meclis'te konuşma yapan SPD'den Türk kökenli milletvekili Mustafa Erkan, Hannover'deki CeBIT fuarına katılan ülkeler arasında Türkiye'nin Çin, İtalya ve Hindistan'dan sonra beşinci sırada olduğuna dikkat çekti.

Milletvekili Mustafa Erkan, Türk şirketlerinin fuar için önceden yer kiralayıp mal gönderdiğini, ardından vize beklediğini, birçok durumda vize alamadığı için malların fuar alanında karton kutulardan çıkarılamadığını anlattı.

Mustafa Erkan, “Türkiye ile ekonomik ilişkileri vizeyle zorlaştırmayalım. Talebimiz Türk vatandaşlarının vizesiz Almanya'ya seyahat edebilmesi. Bu, Türkiye ile Almanya arasında ekonomik ve dostluk ilişkilerini daha da pekiştirir” dedi.

SPD'li milletvekili Mustafa Erkan, önergeyi Yeşillerli milletvekili Belit Nejat Onay'la birlikte hazırladıklarını, önergeye CDU ve FDP'nin onay vermesinin önemli olduğunu vurguladı.

 

HABERE YORUM KAT