1. HABERLER

  2. HABER

  3. Almanya'da İsrail'i Eleştiren Sergiye Yasak
Almanya'da İsrail'i Eleştiren Sergiye Yasak

Almanya'da İsrail'i Eleştiren Sergiye Yasak

Almanya'nın Köln şehrinde İsrail'i eleştiren fotoğrafların sergileneceği program iptal edildi. Üstelik sergilenecek fotoğraflar da işgal bölgelerinde İsrail askerleri tarafından çekilmişti

18 Haziran 2015 Perşembe 17:13A+A-

Almanya'nın Köln şehrinde 'Gazze'de böyle savaştık' isimli bir resim sergisine izin verilmedi. Sergi için 60 İsrail askerinin çektiği fotoğraflar ve anlattıklarının yeraldığı bir program hazırlanmıştı. Programda, İsrail'in savaş metodları, İsrail Ordusunun işgal bölgelerinde ve Gazze'deki vahşice saldırıları sert bir şekilde eleştirildiği için, İsrail Büyükelçiliğinin Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters'e ricasından dolayı yasaklandı. Sergi yine bir İsrail insiyatifi olan 'Breaking the Silence' (Susmayı durdurmak) tarafından, bir programlar dizisi arasında, Köln Halk Eğitim Merkezinde Sonbaharda yapılacaktı.

Hazırlanan programlar dizisinde Alman-İsrail ilişkilerinin 55. yıldönümü, Köln ile partner şehri Tel Aviv arasındaki öğrenci değişimi de kutlanıyor. Köln Belediyesinin yaptığı açıklamada bu kutlamalardan dolayı İsrail'in bir resim sergisiyle eleştirilmesinin doğru olmadığı bildirildi. İsrail ile Almanya arasında barışın vurgulanması gerektiği ifade edilerek, ayrıca resim sergisinin antisemitizme de neden olabileceği belirtildi.

Resim sergisinin yasaklanması Hristiyan-Yahudi Dostluk derneği tarafından memnuniyetle karşılanırken, İsrailli tarihçi Moshe Zimmermann tarafından sert bir dille eleştirildi. Köln'ün tepkisi karşısında çok şaşırdığını belirten Zimmermann, şehir idaresinin böylesine bir teslimiyet göstermesinin tüyler ürpertici olduğunu söyledi. Zimmermann, 'Şayet Belediye idaresi demokrasinin temel kurallarını ve özgür düşünceyi doğru anlıyorsa, böyle bir şey yapamaz.' dedi. İsrailli tarihçi resim sergisinin fikir özgürlüğüyle alakalı olduğunu, antisemitizmle hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurguladı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT