1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alman Polisi 13 Evde Arama Yaptı
Alman Polisi 13 Evde Arama Yaptı

Alman Polisi 13 Evde Arama Yaptı

Almanya'da Berlin, Potsdam ve Nordhausen'deki 13 evde arama yapıldı.

20 Ocak 2015 Salı 13:47A+A-

Almanya'da güvenlik güçleri, geçen hafta 2 kişinin gözaltına alınmasının ardından yeni operasyonlar düzenledi. 

Berlin Emniyeti ile Başsavcılığı'nın ortaklaşa yürüttüğü ve 200 polisin görev aldığı operasyonda başkentte 11, Brandenburg eyaletinin başkenti Potsdam'da 1 ve Thüringen eyaletine bağlı Nordhausen kentinde de 1 ev arandı.

Yetkililer, operasyonda aranan evlerin sahiplerine yönelik henüz bir suçlama olmadığını, polisin delil niteliği taşıyan belge ve materyal aradığını kaydetti. 

Geçen haftaki düzenlenen operasyonda "Suriye'de şiddet eylemi planladıkları" gerekçesiyle İsmet D. ve Emin F. adlı iki Türk vatandaşı gözaltına alınmıştı.  Söz konusu iki kişinin Suriye'de şiddet eylemine hazırlandıkları ve IŞİD için propaganda yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları ifade edilmişti.

Polis, gözaltına alınan kişilerin Almanya'da saldırı planlamadıklarını, yürütülen operasyonda toplam beş kişinin yakalandığını ancak üç kişinin yeterli kanıt olmadığı için serbest bırakıldığını açıklamıştı .

Kendisini "Emir" diye tanıtan 41 yaşındaki İsmet D.'nin Berlin'de radikal bir grubun liderliğini üstlendiği, grubun ağırlıklı olarak Türk, Çeçen ve Dağıstanlılardan oluştuğu ileri sürülmüştü.  Gözaltına alınan Emin F. adlı kişinin ise Suriye'ye gitmek isteyenlere mali destek sağladığı iddia edilmişti.

HABERE YORUM KAT