1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Âlimlerden Suriyeli Askerlere Çağrı
Âlimlerden Suriyeli Askerlere Çağrı

Âlimlerden Suriyeli Askerlere Çağrı

Baas rejiminin cinayetlerine karşı çıkan âlim ve düşünürler, askerlerin ordudan ayrılıp Özgür Suriye Ordusu'na katılmaları gerektiği yönünde fetva verdi.

08 Şubat 2012 Çarşamba 12:59A+A-

İslam dünyasının tanınmış isimleri Suriye'de yaşananlar konusunda bir bildiri yayınladı.

Aralarında Uluslararası Müslüman Alimleri Birliği Başkanı Dr. Yusuf el Karadavi, Suudlu alim Selman Avde ve Mısır Müftüsü Dr. Ali Cum'a'nın da bulunduğu, 107 ismin  imzasını taşıyan ve Salı akşamı yayınlanan bildiride, Esad rejimine tabi kalmanın kabul edilemez olduğu ve rejime bağlı olmaktan vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı.

Bildiride, "Özgür Suriye Ordusu ve devrimciler, maddi ve manevi her alanda desteklenmeli, bu desteğin arasında Suriye'den büyükelçiliklerin çekilmesi ve Suriye yönetimine destek veren Rusya ve Çin'e protesto mesajları iletilmeli" denildi. 

"HALKIN KATLEDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ"

Suriye'de yaşananlar için, "Rejimin suiistimalleri, zulmü ve kan dökmesi" ifadelerinin kullanıldığı bildiride, bu durumun unutulamayacağını ve olup bitenler karşısında susanlar ve buna ortak olanlar için bir utanç olduğu kaydedildi.

Bildiride, ordu ve güvenlik güçlerinin halkı katletmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilirken, ordu ve güvenlik güçlerinin insanları öldürme emrine karşı gelmeleri ve bu emirlere karşı itaatsizlikte bulunmaları gerektiği aktarıldı.

Ancak daha önce bu emre karşı gelmeyenler için de "tövbe" kapısının açık olduğu belirtildi. 

"ORDUDAN AYRILIN"

Bildiride, "Ordudan ayrılmalar ve ayrılanların Özgür Suriye Ordusu'na katılmaları için fetva veriyoruz" denilirken, Özgür Suriye Ordusunun "asil görevini" yerine getirmesi gerektiği, intikamdan uzak durması ve sivil halkı koruması gerektiği kaydedildi.

Her yerde Suriye'deki devrim hareketini desteklemek için komitelerin kurulması gerektiğinin vurgulandığı bildiride, bu komitelerin Suriye'deki halka gıda ve diğer insani maddeleri sağlamak için özellikle Türkiye, Ürdün ve Lübnan'da oluşturulmasının gerektiği ifade edildi.

Kaynak: Dünya Bülteni

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum