1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Ali Bapir: Halkın Ayaklanmasından Korkuyoruz
Ali Bapir: Halkın Ayaklanmasından Korkuyoruz

Ali Bapir: Halkın Ayaklanmasından Korkuyoruz

İslami Topluluk Partisi (Komel) Lideri Ali Bapir, Kürdistan Bölgesi’nde devam eden siyasi ve ekonomik krize ilişkin, “Halkın ayaklanmasından korkuyoruz” dedi.

31 Ocak 2016 Pazar 18:35A+A-

Komel Lideri Ali Bapir, bugün Avrupa Birliği’nden (AB) gelen heyetle yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Görüşmede bölgede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi değerlendirdiklerini söyleyen Ali Bapir, “Yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz. Halkın ayaklanmasından korkuyoruz” ifadesini kullandı.

 

Komel Lideri Bapir, AB heyetinin iki hususta yeni adımlar atmaya hazır olduğunu belirtti.

 

Bapir, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“AB heyeti, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan sıkıntıları yakından takip ediyor.Tüm taraflarla görüşmek için geldikler bugün Erbil’e geldiler. Heyet daha önce Başbakan Neçirvan Barzani ile de görüşmüştü. AB heyeti, bu sıkıntılı günleri bir an önce aşmamız gerektiğini, aksi halde çok ciddi zarar göreceğimizi söyledi.”

 

Toplantıda bağımsızlık referandumunun da ele alındığını söyleyen Ali Bapir, “AB heyeti, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana. Şu aşamada referandumu desteklemeyeceklerini  vurguladılar” dedi.

 

Komel Lideri Ali Bapir, AB heyetinin Başbakan Barzani’nin Bağdat ziyaretinin sevindirici olduğunu ve iyi sonuçlar doğurmasını temenni ettiklerini ifade etti.

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Fransa, İtalya’nın Erbil Başkonsoloslarının da eşlik ettiği AB heyeti, İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile de görüşmesi bekleniyor. 

 

RUDAW

HABERE YORUM KAT