1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akkaş ve Kara Hakkındaki İddianame Kabul Edildi
Akkaş ve Kara Hakkındaki İddianame Kabul Edildi

Akkaş ve Kara Hakkındaki İddianame Kabul Edildi

17-25 Aralık soruşturmasını yürüten savcılar Celal Kara ve Muammer Akkaş ile hakim Süleyman Karaçöl hakkında hazırlanan iddianameler kabul edildi.

29 Nisan 2015 Çarşamba 14:12A+A-

Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten savcılar Celal Kara ileMuammer Akkaş hakkında ''görevi kötüye kullanma'', hakim Süleyman Karaçöl hakkında ise ''görevi ihmal'' suçlarından hazırlanan iddianamelerin kabulüne karar verdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 3 Mart'ta, savcılar Celal Kara, Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl hakkında yargılama izni verdi. Bu kararın ardından Kara, Akkaş ve Karaçöl hakkındaki dosyalar, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. 

Başsavcılık, savcılar Muammer Akkaş, Celal Kara ile hakim Süleyman Karaçöl hakkında iddianame hazırlayarak, Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Savcı Akkaş ile hakim Karaçöl hakkında hazırlanan iddianamede, savcı Akkaş'ın ''görevi kötüye kullanma'' suçundan 3 yıl, hakim Süleyman Karaçöl'ün ise ''görevi ihmal'' suçundan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. 

Savcı Celal Kara için ayrıca düzenlenen iddianamede ise ''görevi kötüye kullanma'' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi. 

Düzenlenen iki ayrı iddianameyi kabul eden Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, taraflara iddianamenin de içinde bulunduğu tebligatı göndererek, savunmalarını ve ek delillerini talep etti.

Savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl'ün savunmalarından sonra Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi "iddianameler hakkında son soruşturmanın açılıp açılmaması" kararını verecek. 

Mahkemenin ''soruşturma açılması'' kararı doğrultusunda Akkaş, Karaçöl ve Kara, birinci sınıf hakim ve savcı oldukları için ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay'da yargılanacak.

AA

HABERE YORUM KAT