1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Akın İpek'in 17 Şirketi TMSF'ye Devredildi
Akın İpek'in 17 Şirketi TMSF'ye Devredildi

Akın İpek'in 17 Şirketi TMSF'ye Devredildi

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'nce, Koza İpek Holding'e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında daha önce kayyum atanan 17 şirket, TMSF'ye devredildi.

09 Eylül 2016 Cuma 12:54A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nca Koza İpek Holding bünyesindeki kayyum atanan şirketlerin TMSF'ye devredilmesi istendi.

Talep yazısında, şüpheli Hamdi Akın İpek ve yakın aile bireyleri hakkında, FETÖ üyesi ve yöneticisi olmak, örgütün finansmanı ve örgütün propagandasını yapmak suçlarından yürütülen soruşturmanın devam ettiği hatırlatıldı.

Soruşturma kapsamında, şüphelilerin sahibi oldukları Koza İpek Holding bünyesindeki 22 şirkete daha önce kayyum atandığı belirtilen talep yazısında, Bugün Televizyonu ve Radyo Prodüksiyon A.Ş, Yaşam Televizyonu Yayın Hizmetleri A.Ş, Koza Prodüksiyon ve Ticaret A.Ş, Rektur Reklam Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti ile İpek Online Bilişim Hizmetleri Ltd. Şirketi'nin hazineye devredildiği, diğer şirketlerin ise halen kayyumlar tarafından idare edildiği bildirildi.

Talepte, 15 Ağustos 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 674 sayılı KHK'nın 19/1. maddesinde, "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle 4 Aralık 2014 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 113. maddesi uyarınca kayyum atanmasına karar verilen şirketlerde görev yapan kayyumların yetkileri, hakim veya mahkeme tarafından TMSF'ye devredilir ve devirle birlikte kayyumların görevi sona erer." hükmüne yer verildiği anımsatıldı.

Buna göre, Koza İpek Holding bünyesindeki şirketlerde görev yapan kayyumların yetkilerinin, TMSF'ye devrine karar verilmesi talep edildi.

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosunun talebini kabul ederek, Koza İpek Holding bünyesindeki şirketlerde görev yapan kayyumların yetkilerinin TMSF'ye devredilmesini kararlaştırdı.

Kayyumların görevlerinin devir işlemi tamamlanıncaya kadar devam etmesine karar verildi.

AA

HABERE YORUM KAT