1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. AK Parti'den Referandum İçin Tarih
AK Parti'den Referandum İçin Tarih

AK Parti'den Referandum İçin Tarih

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Başkanlık sistemiyle ilgili teklifin Ocak ayında Meclis’e gelebileceğini, teklif geçerse Nisan ayında da referanduma gidilebileceğini söyledi.

19 Ekim 2016 Çarşamba 12:36A+A-

NTV'ye konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Başkanlık sistemiyle ilgili anayasa değişikliği teklifinin Ocak 2017'de Meclis'te görüşülebileceğini söyledi. 12-15 maddeyi içeren bir teklifle Başkanlık sisteminin hayata geçirilebileceğini ifade eden Yazıcı, "Nisan ayında referanduma gidilebilir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Başkanlık sistemiyle ilgili teklifi en kısa sürede Meclis'e getireceklerini ifade etmişti.

CHP ve HDP Başkanlık sistemine karşı.

MHP ise farklı bir politika izliyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başkanlık sistemi konusunda partisinin tavrıyla ilgili en son grup toplantısında konuşmuştu.

"Son kararı halk versin" diyen Bahçeli, düzenlemenin referanduma gitmesi için Meclis’te AK Parti’ye destek olabileceklerinin altını çizmişti. Ancak referanduma gidilirse MHP, Başkanlığa "Hayır" diyecek.

Başbakan Yıldırım ise, Meclis teklifi ister 367'yle ister referandum sınırı olan 330'la kabul etsin fark etmeyeceğini, her iki şartta da referanduma gideceklerini açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT