1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. AİHM KHK’dan kaynaklı mağduriyet var dedi
AİHM KHK’dan kaynaklı mağduriyet var dedi

AİHM KHK’dan kaynaklı mağduriyet var dedi

AİHM, OHAL döneminde KHK ile işinden çıkarılan Hamit Pişkin'in bireysel başvurusunda kararını açıkladı. Türkiye "adil yargılanma" ve "özel hayatın korunması" haklarını ihlalden mahkum edildi.

15 Aralık 2020 Salı 15:29A+A-

HAKSÖZ HABER

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen binlerce kişiyi ilgilendiren ilk davada kararını açıkladı.

Mahkeme, 2016'da KHK uyarınca idari kararla işine son verilen Hamit Pişkin'in bireysel başvurusunda "adil yargılanma hakkı" ile "özel hayata saygı" haklarının ihlal edildiğine hükmederek Türkiye'nin başvurucuya 4 bin euro manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Hamit Pişkin'in, bir kamu kuruluşu olan Kalkınma Ajansı'ndaki işine terör örgütüyle iltisaklı olduğu şüphesiyle 667 sayılı KHK uyarınca son verilmişti.

AİHM’in Hamit Pişkin hakkında verdiği karar diğer başvurucular için emsal teşkil ederken Türkiye’nin hukukta reform söylemlerini yerine getirmesi için bir fırsat olarak görülmeli.

OHAL ile işinden edilen binlerce kişinin mağduriyetlerinin söz konusu olduğu bir nevi AİHM’in almış olduğu bu kararla tescillendi. Türkiye’deki hukuk sisteminin reforma gerek duyduğunu belirten yetkililerin AİHM’in aldığı bu karar sonrası hukukta atacağı adımlar merak konusu olacak.

 

HABERE YORUM KAT