1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ahraru'ş-Şam: Fırat Kalkanı'na Katılacağız
Ahraru'ş-Şam: Fırat Kalkanı'na Katılacağız

Ahraru'ş-Şam: Fırat Kalkanı'na Katılacağız

Suriye’de bulunan direniş grupların en büyüklerinden olan Ahraru'ş-Şam Fırat Kalkanı harekâtına katılma kararı aldı. Örgüt, hedeflerinin "IŞİD ve PKK’ya karşı savaşmak" olduğunu açıkladı.

21 Eylül 2016 Çarşamba 13:40A+A-

Ahraru'ş-Şam, 24 Ağustos 2016 tarihinden bu yana devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’na katılma kararı aldığını açıkladı.

Suriye’de faaliyet gösteren en güçlü direniş grubu olan  Ahraru'ş-Şam, Fırat Kalkanı’nın 28. gününde yayınladığı fetva ile direniş güçlerine, Türkiye’nin yürüttüğü operasyona destek verme çağrısında bulundu.

'Hedef IŞİD ve PKK'

Ahraru'ş-Şam’ın dört kişiden oluşan fetva meclisi tarafından imzalanan bildiriye göre Fırat Kalkanı’na destek kararı iki gerekçe ile alındı.

Bunlardan birincisi ‘Tasvip edilemez eylemleriyle İslam inancını karalayıp, Suriye devrimini sırtından hançerleyen’ IŞİD’e karşı savaşmak ve onun egemenliğine son vermek.  

Ahraru'ş-Şam, Fırat Kalkanı harekâtına katılmasının ikinci gerekçesi olarak da ‘Suriye devriminin düşmanı’ olarak tanımladıkları PKK, PYD gibi örgütlerin IŞİD’den temizlenen yerleri almasına engel olmak olarak açıkladı. Fetvada “PKK, PYD’nin Tel Abyad ve Menbic gibi yerlerde halkımıza yaptıkları unutulmamalı. Sünni Arapları ve diğer bölge sakinlerine musallat olup ölümlere, zorunlu göçe ve yıkıma neden oldular” denilerek, "Bunların bir daha yaşanmasına izin veremeyiz" ifadesi kullanıldı.

'Amerikalıların rolü net değil'

Ahraru'ş-Şam’ın açıklamasında kımızı harflerle yazılan bir dip not ‘Fetvanın yalnızca Türk Ordusu ile yapılacak koordineli operasyonlar’ ile ilgili olduğunun altını çiziyor. Fetvada, Amerikan askerlerinin geçtiğimiz günlerde Çobanbey’e girmesi ve bölgedeki bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının onlara duyduğu tepki sonucu bölgeden ayrılmaları hatırlatılarak "Konu tam olarak açığa kavuşmuş değil. Ayrıntılar belirgin hale geldiğinde, bu konuyla ilgili olarak, ayrıca bir fetva yayınlanacaktır" ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT