1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ahmet Davutoğlu’ndan AYM’nin kararını yok sayan yerel mahkemeye tepki
Ahmet Davutoğlu’ndan AYM’nin kararını yok sayan yerel mahkemeye tepki

Ahmet Davutoğlu’ndan AYM’nin kararını yok sayan yerel mahkemeye tepki

AYM'nin ihlal hükmüne rağmen Enis Berberoğlu kararını yok sayan yerel mahkemeye tepki gösteren Davutoğlu, "Kararı yok saydığınızda, bir başka mahkeme de diğer mahkemelerin kararını yok sayar. Bu kaosa yol açar" dedi.

16 Ekim 2020 Cuma 01:14A+A-

HÜDAPAR Genel Başkanı İshak Sağlam ve beraberindeki heyet, Gelecek Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Davutoğlu ile bir araya geldi. Ziyaretin ardından Davutoğlu ile Sağlam ortak basın toplantısı düzenledi.

Sağlam ve Davutoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararının ardından ilgili yerel mahkemenin kararının sorulması üzerine Davutoğlu "Demokratik hukuk devletlerinde anayasal işleyiş konusunda nihai merci Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasa Mahkemesi, hukuki bir konuda karar verdiği zaman alt mahkemelerin bu kararı yok sayması demokratik hukuk devleti ilkelerine ve yargının kendi içindeki hiyerarşisine aykırı düşer. Bu kaosa sebebiyet verir" diye konuştu.

Karar’ın naklettiğine göre, kendisini sadece noktasal olarak bu kararın kaygılandırmadığını dile getiren Davutoğlu "Son iki aydır katıldığım bütün kongrelerde, bir hususun altını çiziyorum. Bu iktidar, Türkiye’deki bütün denetim mekanizmalarını birer birer tasfiye etme düşüncesinde. Önce itibarsızlaştırıyor, sonra tasfiye ediyor. Parlamentoyu 2017 Anayasası ile etkisizleştirdi, itibarsızlaştırdı. Şimdi kimse parlamentoyu dengeleyici bir güç gibi göremiyor. Sivil toplum kuruluşlarını tek tek hedef alıyorlar. Üniversiteleri kapatıyorlar. Tabipler Odası'nı kapatmaya kalkıyorlar.

Şimdi de AYM’yi önce itibarsızlaştırma sonra üzerinde Demokles’in kılıcını tutarak Anayasa Mahkemesi’nin önünde bekleyen dosyalarla ilgili mahkemenin vicdanını etkilemeye çalışıyorlar. Sonrasında da Sayın Bahçeli’nin dediği gibi kapatmaya gidecekler. Peki nereye doğru gidiyor bu? Tek merkezli bir otoriter devlet anlayışına. Tek parti dönemini eleştirerek bugüne gelmiş iktidarın, tek parti döneminde yaşanan her şeyi neredeyse bugün hayata geçiriyor olması büyük bir tehlikedir" ifadelerini kullandı.

"ANAYASA VE YASA İHLALİ OLMUŞTUR"

Gelecek Partisi, dün akşam da yaptığı yazılı açıklama ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği yeniden yargılama kararını 'yerindelik denetimi kapsamında kaldığı' gerekçesiyle reddetmesine tepki göstermişti.

Yapılan açıklamada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararında gösterdiği gerekçelerin hukuka aykırı olduğunu belirterek "Anayasa ve yasa ihlali oluşmuştur" denilmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum