1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ahmet Davutoğlu: Parti İçi Darbeye Direnmeliydim
Ahmet Davutoğlu: Parti İçi Darbeye Direnmeliydim

Ahmet Davutoğlu: Parti İçi Darbeye Direnmeliydim

Davutoğlu: kongrede ısrar edip, kendi listemi Kongreye götürmeliydim. Ancak siyasetin bu kadar ilkesizleşeceğini ve şahsiyetlerine güvendiğim arkadaşlarımın, bir talimatla inanmadıkları bir metne imza atacaklarını hesap edemedim, edemezdim de.

14 Haziran 2020 Pazar 16:09A+A-

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanı olduğu dönemde hangi noktalarda yanıldığı, nerelerde hata yaptığını anlattı: 12 Eylül 2015'te yapılan olağan kongrede ısrar edip, kendi listemi Kongreye götürmeliydim. Ancak siyasetin bu kadar ilkesizleşeceğini ve şahsiyetlerine güvendiğim arkadaşlarımın, bir talimatla inanmadıkları bir metne imza atacaklarını hesap edemedim, edemezdim de.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanı olduğu dönemde hangi noktalarda yanıldığı, nerelerde hata yaptığını anlattı. Davutoğlu "12 Eylül 2015'te yapılan olağan kongrede ısrar edip, kendi listemi Kongreye götürmeliydim" dedi.

"KEŞKE YAPMASAYDIM DEDİĞİ KONU..."

Davutoğlu ile görüşmesini kaleme alan gazeteci-yazar Murat Yetkin, 'Davutoğlu: önceliğim düşünce özgürlüğü olacak' başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi: "Davutoğlu’nun 'Keşke yapmasaydım' dediği konu, 12 Eylül 2015 olağan kongre öncesinde Yüksekova ve Iğdır’da otuzu aşkın güvenlik görevlisinin şehit edildiği terör saldırıları dolayısıyla gittiği bölgeden Ankara’ya dönüp AK Parti Kongresinde tek liste olarak çıkacak adayların -Erdoğan’ın talimatıyla- çoktan hazırlanmış olduğunu görünce, bunu kabullenmiş olması." 

 Yetkin'in yazısına göre Davutoğlu şunları kaydetti:

"OLAĞAN KONGREDE ISRAR ETMELİYDİM"

"Orada bitmişti aslında. Ama listede, benim de listeye alacağım arkadaşların çoğunlukta olduğunu görünce karşı çıkmadım. Ülke sathında yürütülen terörle mücadele kritik bir aşama içindeyken ve 1 Kasım seçimlerine giderken iki adaylı bir kongre mücadelesi ile partide bölünmüşlük görüntüsü vermek istemedim. Kongre listesinin Erdoğan’ın talimatıyla hazırlandığını gördüm. Arkadaşlara güvenimde yanıldığımı parti içi darbede fark ettim. Siyasetin bu kadar ilkesizleşeceğini tahmin edemezdim. Olağan kongrede ısrar edip kendi listemi kongreye götürmeliydim.

"İNANMADIKLARA METNE İMZA ATACAKLARINI HESAP EDEMEDİM"

Ancak o listede olan ve benim de güvendiğim arkadaşlara güvenimde yanıldığımı 29 Nisan 2016’da MKYK'da düzenlenen parti içi darbede fark ettim. 12 Eylül 2015’te yapılan olağan kongrede ısrar edip, kendi listemi Kongreye götürmeliydim. Ancak siyasetin bu kadar ilkesizleşeceğini ve şahsiyetlerine güvendiğim arkadaşlarımın bir talimatla inanmadıkları bir metne imza atacaklarını hesap edemedim, edemezdim de. Bu sözün bittiği bir noktadır."

HABERE YORUM KAT

7 Yorum