1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ahmet Davutoğlu: Mesele Sadece Bir Sağlık Problemi Olmaktan Çıkmıştır
Ahmet Davutoğlu: Mesele Sadece Bir Sağlık Problemi Olmaktan Çıkmıştır

Ahmet Davutoğlu: Mesele Sadece Bir Sağlık Problemi Olmaktan Çıkmıştır

Ahmet Davutoğlu, “Hayatımızın tümünü değiştirecek yeni bir dönemle karşı karşıyayız. Mesele sadece bir sağlık problemi olmaktan çıkmıştır. Bu artık bir ekonomi meselesi, bir adalet, ulaşım, teknoloji meselesidir” dedi.

23 Mart 2020 Pazartesi 16:36A+A-

HAKSÖZ-HABER

Topyekun bir mücadele gerektiren devasa bir problemle karşı karşıya olduğumuzu belirten Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün yaptığı bir değerlendirmede Koronavirüs'e karşı "Gün evlerimize sığınma ama dünyaya açılma günü" çağrısında bulundu.

Hükûmet tarafından alınan kimi tedbirlerin birbirinden kopuk olduğunu ve yeni bir dönemin yaşandığına ilişkin mesaj verilmediğini ifade eden Davutoğlu, "Gerekirse sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli" dedi. Önerilerini 14 maddede sıralayan Davutoğlu, kredi kartı, fatura, vergi borçlarının ertelenmesinden kira desteğine sağlık personeline ikramiye gibi bir dizi teklifte bulundu. Ahmet Davutoğlu, KHK ile ihraç edilen fakat haklarında cezai bir işlem yapılamayan sağlık çalışanları ve bilim insanlarının da gecikmeksizin göreve çağrılmasını önerdi. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün partisinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınla Koronavirüs kriziyle ilgili hazırladıkları yeni önerileri kamuoyuyla paylaştı.  Meselenin artık sadece bir sağlık sorunu olmaktan çıktığını vurgulayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya muhalefet partilerinin ve sağlıkla ilgili meslek kuruluşlarının çağrılmamasının hata olduğunu belirtti. Davutoğlu, “Gün evlerimize sığınma, dünyaya açılma günü” dedi. Bilim Kurulu’na ve kurulu oluşturan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya teşekkür eden Ahmet Davutoğlu, sağlık çalışanlarının korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Hem sağlık çalışanlarına hem de onların ailelerine bakmalıyız. Sağlık çalışanlarının koruma malzemeleri eksiksiz temin edilmelidir” dedi.

Davutoğlu, bütün bir topluma evden çıkmama çağrısını yinelerken, “10 gün önce evlerimize kapanacağımızı söyleseler muhtemelen bunu uzak bir ihtimal olarak görürdük. 10 gün sonra ne ile karşılaşacağımız belli değilse tüm kamu kurumlarının bir kriz, bir süreç yönetiminin uygulaması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Topyekün bir mücadele gerektiren devasa bir problemle karşı karşıya olduğumuzu belirten Davutoğlu, “Hayatımızın tümünü değiştirecek yeni bir dönemle karşı karşıyayız. Mesele sadece bir sağlık problemi olmaktan çıkmıştır. Bu artık bir ekonomi meselesi, bir adalet, ulaşım, teknoloji meselesidir” dedi.

Haklarında Cezai İşlem Olmayan KHK’lı Sağlıkçılar Göreve Çağrılmalı

Bilim Kurulu’nun altında görev yapmak üzere bir alt komite kurulmasını ve bu komitenin dünyadaki gelişmeleri takip ederek güncel senaryolar çalışmasını öneren Gelecek Partisi Genel Başkanı, haklarında cezai müeyyide olmayan KHK’lı sağlık çalışanlarının da göreve çağrılmasını istedi.

Sokakları da Tatil Etmeliyiz

“İşyerleri tatil, okullar tatil, sokakları da tatil etmeliyiz” diyen Davutoğlu gerekirse sokağa çıkma yasağı ilan etmekte tereddüt edilmemesi gerektiğini söyledi. 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağının iyi anlatılması gerektiğini belirten Ahmet Davutoğlu; “Bu 65 yaş üstünün virüs yayma riskine değil, onları virüsten koruma amaçlı. Bunu iyi anlatmalıyız. Hepimiz koruyucu tedbirlere özen göstermeliyiz” dedi.

Evde Kalanlara Ekmek Temin Etmek Devletin Görevidir

Gelecek Partisi Genel Başkanı “Evde Kal” çağrısının doğru ama eksik olduğunu söyleyerek “Evde kal dedikten sonra, evde kal dediğiniz kişiye aşı ekmeği temin etmek devletin görevidir” dedi.

Davutoğlu, 100 milyarlık İstikrar Kalkanı paketinin gerçek bir nakit akışa dayanmadığını, paketteki gerçek nakit akışın 25-30 milyar lirayla sınırlı olduğunu belirterek paket içeriğini eleştirdi ve şunları kaydetti: “Pakete konut kredisi girmişse bu paketle yeni rant alanı mı oluşturulmakta mıdır? sorusu akla gelmektedir”.

Kaynak İçin Koronavirüs Tahvili

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, bu kriz ortamında kaynak oluşturmak için “Koronavirüs Tahvili” önerdi: “Hazine, sermayesinin tamamı kamuya ait özel amaçlı bir finansman şirketi kurmalı, sadece Covid-19 salgın önlemleri için kullanılmak kaydıyla ikrazen enflasyona endeksli, sıfır reel faizli 100 Milyar TL özel tertip Devlet İç Borçlanma Senedi ihraç ederek bu şirkete vermelidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu tahvilleri gerektiğinde bu şirketten veya bu şirketin ödünç vereceği finansal kuruluşlardan doğrudan satın alması yoluyla önlemlere ilişkin harcamalar finanse edilmeli, bütün harcamalar ve aktarımlar bu şirketten şeffaf bir biçimde yapılmalı.”

Davutoğlu buradan elde edilecek kaynakla, 14 maddelik çözüm önerilenin finansmanının sağlanabileceğini söyleyerek somut çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Davutoğlu'nun Hükümet’e önerdiği 14 madde şöyle:

3 Ay Boyunca Kısa Çalışma Ödeneği

1- Bu kaynaktan öncelikle çalıştıkları işyerleri etkilenen kayıtlı çalışanlara “kısa çalışma ödeneği” sağlanmalıdır. Türkiye’de 15 Milyona yakın SGK’lı çalışanın, asgari ücretle çalışan yarısına, 3 ay boyunca verilecek 1.752 TL kısa çalışma ödeneğinin tutarı 40 Milyar TL civarında olacaktır.

Kayıtsız Çalışanlara da Destek

2- Bu kaynak kayıtsız çalışanları da kapsamalıdır. İşverenlere, kayıtsız çalışanları beyan etmeleri şartıyla, bir defaya mahsus geriye dönük inceleme yapılmayacağı kanunla garanti edilmelidir. Beyan edilen bu çalışanlara da kısa çalışma ödeneği ödenmelidir. Kayıtsız çalışanını bildirmeyen ve bundan sonrasında kayıtsız işçi çalıştıranlara verilecek cezalar derhal ağırlaştırılmalıdır.

İşsizlik Fonu Şartları Esnetilmeli

3- Yaşanmakta olan süreç nedeniyle alınan önlemlere rağmen işini kaybedecek çalışanlar için, işsizlik fonu hakediş ve yararlanma şartları esnetilmeli, gerekirse ödeme süreleri uzatılmalıdır.

Etkilenen Tüm Sektörlerin Kredi Borçları Ertelensin

4- Hazine, TCMB ve BDDK tarafından hazırlanacak yeniden yapılandırma düzenlemeleri çerçevesinde, yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenen -lokanta, restoran, kafeterya, kahvehane, çay bahçesi, berber, SPA ve spor merkezi vb- hizmetler sektörü, turizm, dış ticaret, ulaştırma ve taşımacılık, özel okullar ve daha sonra ihtiyaç olabilecek sektörlerde vadesi gelen tüm kredilerin faizleri ve anaparaları bankalar tarafından 6 ay faizsiz olarak ertelenmelidir. Burada oluşacak maliyet gerekirse bu fondan karşılanmalıdır.

Faturalar 6 Ay Ertelensin ve 18 Ay Taksitle Ödensin

5- Doğalgaz, elektrik ve su faturaları hane halklarımız, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz için 6 ay ertelenmeli ve 6.ay sonunda 18 aylık taksitlendirme imkânı verilmelidir. Bu nedenle nakit akışı bozulacak; elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerine ilgili bankalarca kısa vadeli ve makul faizli kredi kullandırmalıdır. Ayrıca, üretiminde enerji girdi maliyeti yüksek yer tutan ve hâlihazırda ödeyemediği faturaları sebebiyle sıkıntı yaşayan sanayicilerimize de borç erteleme ve taksitlendirme imkânı sunulmalıdır.

İşletmelere Kira Yardımı Sağlanmalı

6- İktisadi yansımaları hakkında tüm dünyada derin endişelerin hâkim olduğu bu süreçte, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan veya gelirleri önemli ölçüde azalan birçok işverenimiz kira yardımına ihtiyaç duymaktadır. Sorun yaşayan işverenlerimiz için 6 ay boyunca kira ödemelerinin üçte biri oranında kira desteği, üçte biri oranında ise kredi desteği sağlanmalıdır.

Çiftçiye İlave Mazot ve Gübre Desteği Sağlanmalı

7- Yaşanan süreç güçlü bir gıda ve tarım politikasının ne denli önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu nedenle tüm çiftçilerimize ilave mazot ve gübre desteği sağlanmalı, stratejik tarım ürünlerinin üretimi teşvik edilmeli, Ziraat Banka’sına olan borçlarının anapara ve faiz ödemeleri 6 ay süreyle ertelenmeli ve 6’ıncı ayın sonunda taksitlendirme imkânı sağlanmalıdır.

Gıda Sektörüne Acil Finansal Destek

8- Gıda tedarik zincirinde aksama yaşanmamasını sağlamak için; kuru ve soğuk hava depoları ve hallere acil finansal destek sağlanmalı, buna ek olarak gıda taşımacılığı ile uğraşan nakliyecilerimizin akaryakıt kullanımları süreç boyunca KDV ve ÖTV’den muaf tutulmalıdır.

Tüm Kredi Kartı Borçları 6 Ay Ertelensin

9- Bankalar, borçlunun gelirinin Covid-19 salgını sebebiyle doğrudan veya dolaylı şekilde olumsuz etkilendiği hallerde, 10.000 TL ye kadar olan tüm kredi kartı ve tüketici kredisi ödemelerini 6 ay boyunca fazisiz ertelemelidir. Böylece kart sahipleri ve tüketici kredisi borçluları geçmiş borçlarını 6 aylığına ertelerken, yeni iktisadi koşullara uyum sağlama süresi kazanacaklardır.

Sağlık Personeline 3 Ay İkramiye

10- Tüm sağlık personeline 3 ay boyunca ikramiye ödemesi yapılmalıdır.

Geliri Olmayan Herkese Kaynak Aktarılmalı

11- Herhangi bir geliri olmayan ve sosyal yardım alanlar dışında sosyal yardıma başvuru koşulları kolaylaştırılmalı ve 2 Milyar TL olarak belirlenen kaynak acilen 10 Milyar TL’ye yükseltilmelidir.

Vergiler Ertelensin, Taksit İmkânı Getirilsin

12- Açıklanan önlemler kapsamında, Muhtasar (İşyeri kira, serbest meslek ve ücret ödemelerinden yapılan vergi kesintileri) ve KDV beyannameleri ile SGK prim hizmet belgelerine ait Nisan, Mayıs, Haziran ödemelerinin ertelenmesinden yararlanan sektörler için gerektiğinde taksitlendirme imkânı sağlanmalıdır. Ayrıca gelişmelere bağlı olarak olumsuz etkilenebilecek diğer iş kolları da kapsama alınmalıdır. Vergi barışı çerçevesinde taksitlendirilmiş ve vadesi gelmiş ödemeler de bu çerçevede ertelenmelidir.

6 Ay e-Haciz Uygulanmasın

13- Maliye e-haciz işlemini en az 6 ay uygulamamalıdır. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamındaki alacaklara ilişkin icra takipleri de durdurulmalıdır.

Bankalara Yeni Likidite İmkânları Sunulsun

14- Yukarıda bahsettiğimiz kaynağın dışında, bankacılık sektörünün likidite ihtiyacının karşılanması için TCMB tarafından piyasaya 91 gün vadeye kadar repo ihaleleriyle ve gerektiğinde Bankalar Arası Para Piyasasında depo işlemleri ile ilave likidite sağlanması kararı son derece yerinde olmuştur. Reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamını teminen, bankaların reel sektöre sağladıkları ve sağlayacakları kredi tutarları ile orantılı yeni likidite imkânlarından yararlanmaları kolaylaştırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum