1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MALİ

  4. Afrika Birliği, Mali'ye uyguladığı yaptırımları kaldırdı
Afrika Birliği, Mali'ye uyguladığı yaptırımları kaldırdı

Afrika Birliği, Mali'ye uyguladığı yaptırımları kaldırdı

​​​​​​​Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi, askeri darbenin ardından üyeliğini askıya aldığı Mali'ye yönelik yaptırımları kaldırdı.

09 Ekim 2020 Cuma 16:39A+A-

Konsey, geçiş hükümetinin kurulması sonrası Mali'nin yeniden Birliğin tüm faaliyetlere katılmasına izin verildiğini duyurdu.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, karar sonrası Twitter'dan yaptığı açıklamada, ülkedeki son olumlu siyasi gelişmeler üzerine Konsey'in aldığı bu kararı memnuniyetle karşıladığını belirterek, anayasal düzenin kurul ması, barış ve istikrar için AfB'nin geçiş hükümetine ve Mali halkına tam desteğini sürdüreceğini ifade etti.

Mali'de askeri darbe

Mali'de askeri cuntanın yönetime el koyduğu 18 Ağustos'tan bu yana alıkonulan ve aralarında devrik lider İbrahim Boubacar Keita hükümetinin Başbakanı Boubou Cisse ve Meclis Başkanı Moussa Timbine'nin de bulunduğu isimler dün serbest kalmıştı.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) da Mali'de geçiş hükümetinin 5 Ekim'de kurulmasından bir gün sonra darbe gecesinden bu yana uyguladığı yaptırımları kaldırmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT