1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan'da Düğün Salonundaki Patlamada 63 Kişi Hayatını Kaybetti
Afganistan'da Düğün Salonundaki Patlamada 63 Kişi Hayatını Kaybetti

Afganistan'da Düğün Salonundaki Patlamada 63 Kişi Hayatını Kaybetti

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gece bir düğünde düzenlenen canlı bomba saldırısında aralarında kadın ve çocukların olduğu 63 kişinin hayatını kaybettiği, 182 kişinin yaralandığı bildirildi.

18 Ağustos 2019 Pazar 12:33A+A-

Kabil Hükümet Sözcüsü Feruz Beşari, başkent Kabil'in 6. güvenlik bölgesindeki düğün salonu Kasri Dubai'de düzenlenen canlı bomba saldırısında 63 kişinin hayatını kaybettiğini, 182 kişinin yaralandığını açıkladı. 

Yerel saatle 22.40'ta gerçekleşen saldırıda, bombacının, üzerindeki düzeneği müzisyenlerin bulunduğu, çocukların ve düğüne katılanların eğlendiği sahneye yakın bölümde patlattığı belirtildi.

salon2.jpg

Başkent Kabil'de Şii hazara topluluğunun yoğun yaşadığı batı kesiminde düzenlenen saldırı, Afganistan'da bu yılın başından beri gerçekleştirilen en kanlı saldırı oldu.

Saldırısını henüz hiçbir grup üstlenmezken, Taliban da saldırıyı kınayan açıklamalar yaptı.

Düğün salonunun olduğu caddede 7 Ağustos'ta meydanda bulunan güvenlik güçlerine bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, 14 kişi ölmüş, çevrede bulunan çoğu sivil 145 kişi yaralanmıştı.

Saldırılarının Afganistan'da son dönemde ABD ile Taliban arasında, ülkede kalıcı bir barışa ulaşmak üzere barış görüşmelerinin yürütüldüğü bir dönemde yapılması dikkati çekiyor.

Amerikalı yetkililer ile Taliban temsilcileri arasında sürdürülen görüşmelerde tarafların Afganistan'da 18 yıldır süren çatışmaları durdurmak üzere anlaşmaya yakın olduğu, hatta bu ay başında sonuçlanması beklenen anlaşmanın yalnızca teknik detaylarının şekillendirilmeye çalışıldığı ifade edilmişti.

 


 

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum