1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 'Afet Yönetim Modelimizi Tamamen Değiştiriyoruz'
'Afet Yönetim Modelimizi Tamamen Değiştiriyoruz'

'Afet Yönetim Modelimizi Tamamen Değiştiriyoruz'

Kızılay Genel Başkanı Kınık, "Afet yönetim modelimizi tamamen değiştiriyoruz. Toplum temelli afet müdahale sistemine geçiyoruz" dedi

18 Ağustos 2019 Pazar 10:54A+A-

Türk Kızılay tarafından Kartepe ilçesindeki otelde 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 20. yılı dolayısıyla "vefa gecesi" düzenlendi.

Programda konuşan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 20 yıl önce çok büyük acılar yaşadıklarını anımsatarak, deprem şehitlerine Allah'tan rahmet diledi.

Kızılay olarak bugün o günden her açıdan çok daha iyi olduklarını, yürünecek yolu, stratejiyi bildiklerini kaydeden Kınık, daha eğitimli insanlarla çalıştıklarını, ekipman ve otomasyon başta olmak üzere her konuda düne kadar çok iyi şartlarda bulunduklarını vurguladı.

"Afet yönetim modelimizi tamamen değiştiriyoruz"

Depremden sonra afet müdahalesinin koordinasyonu için AFAD Başkanlığının kurulduğuna, Türkiye Afet Müdahale Planı'nın oluşturulduğuna ancak bunun yeterli olmadığına işaret eden Kınık, şöyle konuştu:

"Bireyi bu sürece katmak gerekiyor. Bu konuda ne yapacağız? Birincisi, afet yönetim modelimizi tamamen değiştiriyoruz. Toplum temelli afet müdahale sistemine geçiyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı'nda vatandaşımız bir kavramsal çerçevede geçer, o da afetzede olarak. Vatandaşa bir görev vermez, çok yanlış. Vatandaşın afet yönetiminde sorumluluğu var. Türkiye'de 30'dan fazla doğal kaynaklı afet türü var.

Afetler insanların başına gelebilir. Bu afetlere karşı tedbirler alabilirsek bu afetlerin risklerini azaltabiliriz."

"Küresel Afet Müdahale Merkezi Türkiye'ye alınıyor"

Kerem Kınık, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonunun, Küresel Afet Müdahale Merkezi'ni İstanbul'a aldığını söyledi.

Bu gelişmenin Türkiye'nin ulusal kapasitesine ilave küresel kapasite getireceğine dikkati çeken Kınık, "Hedefimiz iki milyon Kızılay gönüllüsü. İki milyon eğitim almış, afeti bilen, ilk yardımı bilen, başı dara düşeni kurtarmayı bilen, dayanışmayı, birbiriyle haberleşmeyi bilen afet gönüllüsü yetiştirmek. Bunları da hep birlikte yapacağız" ifadelerini kullandı.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT