1. HABERLER

  2. HABER

  3. AFAD Bu Yıl 300 Bin Suriyeliyi Ağırlayacak
AFAD Bu Yıl 300 Bin Suriyeliyi Ağırlayacak

AFAD Bu Yıl 300 Bin Suriyeliyi Ağırlayacak

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, bu yıl açmayı hedeflediği üç kampla barınma merkezlerindeki kapasiteyi 300 bine çıkarmayı öngörüyor.

24 Ocak 2015 Cumartesi 11:52A+A-

Suruç'ta oluşturulan 32 bin 500 kişi kapasiteli, ülkenin en büyük kampı pazar günü, Derik'teki 20 bin kişilik kampın açılışı da gelecek ay gerçekleştirilecek.

AFAD'dan alınan bilgiye göre, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 655 bin Suriyeli bulunuyor. Bunlardan 227 bini ülkenin güney ve güneydoğusundaki 10 ilde bulunan 22 barınma merkezinde kalıyor.

Suriyeli vatandaşların her türlü insani yardım ihtiyacının karşılandığı çadır ve konteyner kentlerde, barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler sunuluyor.

Üç öğün sıcak yemek hizmetinin verildiği kamplarda, okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar yer alıyor.

Ülkenin en büyük kampı Suruç'ta

AFAD, bu yıl üç yeni kamp daha açarak, barınma merkezi sayısını 25'e çıkarmayı planlıyor.

Kampların ilki, pazar günü Suruç'ta, Suriye'den gelen Kürtlerin hizmetine açılacak. Bu kamp, 32 bin 500 kişi kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük barınma merkezi olacak.

Tüm Avrupa ülkelerinin aldığından daha fazla Suriyeliyi ağırlamaya hazırlanan kamp, kültür merkezi, okulu, hastanesiyle sığınmacıların birçok ihtiyacına cevap verebilecek.

Bu yıl kapasite 300 bine çıkarılacak

AFAD, Derik'te kurulum çalışmaları devam eden 20 bin kişilik kampın açılışını da şubatta yapacak. 

İlçeden 3 kilometre uzaklıktaki Zeytinpınar Mahallesi'nde, 220 dönüm alanda oluşturulan kampta, Suriyelilere 450 çadırla hizmet verilecek.

AFAD, bu yıl açmayı hedeflediği üç kampla barınma merkezlerindeki kapasiteyi 300 bine çıkarmayı öngörüyor.

 

HABERE YORUM KAT