1. HABERLER

  2. HABER

  3. Af Örgütü: “AB, Göçmenleri Kurtarmada Sınıfta Kaldı!”
Af Örgütü: “AB, Göçmenleri Kurtarmada Sınıfta Kaldı!”

Af Örgütü: “AB, Göçmenleri Kurtarmada Sınıfta Kaldı!”

Uluslararası Af Örgütü, "Akdeniz'deki kaçak göçmen olayları, AB'nin arama-kurtarma operasyonlarındaki başarısızlığını ortaya koymaktadır" eleştirisinde bulundu.

05 Mart 2015 Perşembe 11:02A+A-

Uluslararası Af Örgütü, Akdeniz'de trajik sonuçlara yol açan kaçak göçmen olaylarının, Avrupa Birliği'nin (AB) kurtarma operasyonlarındaki başarısızlığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada, Libya ile İtalya arasındaki Sicilya Kanalı'nda en az 10 göçmenin cesedinin bulunmasının, Avrupa hükümetlerinin arama-kurtarma operasyonlarının koordinasyonu için yeterli düzeyde kaynağı sağlayamadığını bir kez daha ortaya koyduğu ifade edildi.

Af Örgütü'nün Avrupa ve Asya Direktör Yardımcısı Gauri van Gulik, "Ticari gemiler ve ulusal sahil güvenlik yetkilileri cesurca davranarak, korunmasız göçmenlerin yaşamlarını kurtarmaya çalışmıştır. Ancak bu karşı karşıya kalınan ve artan insani kriz için yeterli değildir. Avrupa çapında bir arama-kurtarma operasyonu olmadıkça, AB'nin yaklaşımı ihmalkarlık olarak gözükecektir" dedi.

Libya ile Sicilya Adası arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak bilinen bölgeden son 24 saatte kurtarılan 941 göçmen ile 10 göçmenin cesedi Sicilya'nın farklı limanlarına taşınmıştı.

 

HABERE YORUM KAT