1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Açlık Grevi 47. Gününde! Esirler Destek İstiyor!
Açlık Grevi 47. Gününde! Esirler Destek İstiyor!

Açlık Grevi 47. Gününde! Esirler Destek İstiyor!

47 gündür açlık grevi direnişindeki Filistinli esirler kendilerine destek verilmesini istiyor. Esirler talepleri kabul edilinceye kadar eylemlerinin süreceğini belirtiyor.

09 Haziran 2014 Pazartesi 03:25A+A-

HAKSÖZ-HABER

İşgalci İsrail'in zindanlarında uluslararası hukuka ve insan hakları anlaşmalarına aykırı idari hapis cezalarıyla alıkonan Filistinli esirlerin idari hapis cezası uygulamasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevi eylemi 47. gününe girdi.

İşgal rejimi cezaevleri idaresi açlık grevindeki esirleri eylemi sona erdirmeye mecbur bırakmak için her yola başvururken, idari hapis cezası uygulamasına son verilmesini ve serbest bırakılmalarını isteyen esirler talepleri yerine getirilinceye kadar eylemi sürdürmekte kararlı.

Filistin Enformasyon Merkezinde yer alan habere göre açlık grevindeki idari hapis cezası mahkumu esirler, işgal rejimine baskı için resmi ve sivil girişimlerde bulunulmasını, esirlere destek faaliyetlerinin ve gösterilerin daha yoğun bir şekilde devam etmesini istedi.

İşgal yönetimi, aralarında milletvekillerinin de olduğu birçok Filistinli esiri herhangi bir yargılama yapmadan idari hapis cezalarıyla keyfi bir şekilde işgal zindanlarında tutuyor. İşgal istihbaratının hazırladığı gizli dosyalara binaen verilen idari hapis cezaları yine keyfi bir şekilde ve sınırsız olarak uzatılabiliyor. Dosyaların içeriği ise esirlere ve avukatlarına gösterilmiyor.

rafah-refah-gaza.jpg

Refah'ta Destek Gösterisi

Gazze'nin Refah kentinde, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli "idari tutuklulara" destek gösterisi yapıldı.

Refah kentinde, açlık grevi yapan Filistinli tutuklulardan Ala Ebu Harez'in evinin önünde toplanan göstericiler, İsrail cezaevlerindeki Filistinlilerin serbest bırakılmasını istedi.

Hamas yöneticilerinden Sad el-Meğari yaptığı konuşmada, Filistinli tutukluların özgürleştirilmesi için tek çözüm yolunun "silahlı direniş" olduğunu savunarak hükümetten tutuklular meselesini öncelikli gündem maddesi yapmasını talep etti.

Tutuklularla tüm alanlarda dayanışma çağrısında bulunan Fetih hareketi üyesi Teysir El-Berdini de "Esirlerin, bu yürüyüşler, gösteriler ve konuşmalardan ziyade İsrail işgali karşısında bir halk ayaklanmasına ihtiyacı var" diye konuştu. 

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyuyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için "tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan bu süreyi 5 seneye kadar uzatabiliyor. 

İsrail hapishanelerindeki 200 Filistinli, söz konusu uygulamayı protesto için 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyor.

 

HABERE YORUM KAT