1. HABERLER

  2. HABER

  3. TEKNOLOJİ

  4. ABD’nin Huawei Yaptırımına Microsoft da Dahil Oldu
ABD’nin Huawei Yaptırımına Microsoft da Dahil Oldu

ABD’nin Huawei Yaptırımına Microsoft da Dahil Oldu

Geçtiğimiz günlerde Huawei ile ortaklığını bitiren Google'ın ardından, bir diğer teknoloji devi Microsoft da Çinli telefon üreticisi ile ilgili yaptırım kararı aldığı iddia edildi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 13:17A+A-

Google’ın geçtiğimiz günlerde Huawei’yle ortaklığını bitirmesinin ardından bir başka hamle de Microsoft’tan geldi. The Verge Teknoloji sitesinin haberine göre, Microsoft Huawei’nin Windows dizüstü bilgisayarlarını kendi internet mağazalarından kaldırdı. Verge, Microsoft’un Huawei diz üstü bilgisayarlarından Windows lisansını kaldırıp kaldırmadığı ile ilgili bir açıklama yapmak yerine sessiz kalmayı tercih ettiğini yazdı.

ONLINE MAĞAZALARDA BULUNAMIYOR

Teknoloji sitesi haberinde, Huawei’nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft’un online mağazalarında bulunamadığını, arama yapıldığında hiçbir ürüne rastlanmadığını aktardı.

Huawei’nin ise Microsoft’tan gelecek potansiyel yaptırım kararına karşı son 3 aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama aşamasında olduğu bildiriliyor.

Bu yasaklamaların devam etmesi halinde bunun Huawei’yi ciddi bir biçimde zarar vereceği belirtiliyor.

HUAWEI DAHİL 70 ŞİRKET KARA LİSTEDE

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından alınan karar gereği, içlerinde Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmıştı. ABD yetkilileri daha önce Huawei'yi bir "ulusal güvenlik tehdidi" olarak nitelendirerek, diğer Avrupalı ülkelerin de yeni nesil 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için talepte bulunmuştu.

Google’ın Huawei ile anlaşmasını bitirmesinin ardından Intel ve  Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandırmıştı. (DHA, Karar)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT