1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB’den Uludere'ye Takipsizlik Kararına Tepki
AB’den Uludere'ye Takipsizlik Kararına Tepki

AB’den Uludere'ye Takipsizlik Kararına Tepki

Avrupa Birliği, yargının Uludure kararına tepki gösterdi. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada askeri yargı sisteminin ıslah edilmesi gerektiğine işaret edildi.

09 Ocak 2014 Perşembe 23:04A+A-

AB Komisyonu'nun genişleme ve Avrupa komşuluk siyasetinden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Uludere hadisesinin üzerinden iki sene geçtikten sonra askeri savcının takipsizlik kararı verdiğinin not edildiği belirtildi.

Sözcü Peter Stano, yaptığı açıklamada sivillere karşı işlenen suçların ordu üyeleri tarafından yapıldığının iddia edildiği ve iddiaların da askeri bir mahkeme tarafından soruşturulduğuna işaret ederek, "Raporlarımızda ifade ettiğimiz gibi bu tür davaların sivil mahkemelerde görülebilmesinin yolunu açacak şekilde askeri yargı sisteminin ıslah edilmesi gerekir" dedi.

AB, Ekim ayında açıkladığı ilerleme raporunda 12 Eylül 2010 referandumunda kabul edilmesine rağmen askeri yargıya ilişkin kanunların çıkartılmamasını eleştirmişti. Rapor, Uludere'ye ilişkin olarak ise soruşturmaların gizlilik kararına göre yürütüldüğünü, herhangi bir yetkiliye karşı herhangi bir idari tasarrufta bulunulmadığını, Meclis'in hazırladığı raporda ne siyasilere ne de operasyonu yapanların sorumluluklarına ilişkin bir tavır sergilendiğini vurgulamıştı.

 

HABERE YORUM KAT