1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB'den Belarus tepkisi: Lukaşenko'nun meşruiyeti yok
AB'den Belarus tepkisi: Lukaşenko'nun meşruiyeti yok

AB'den Belarus tepkisi: Lukaşenko'nun meşruiyeti yok

AB, Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yemin ederek göreve başlayan Lukaşenko'nun meşruiyetinin bulunmadığını, seçimin sonucunu tanımadığını duyurdu.

24 Eylül 2020 Perşembe 09:24A+A-

AB adına açıklama yapan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belarus'taki seçimin 'adil ve özgür olmadığı'nı belirterek, sonuçlarını tanımadıklarını yineledi.

Borrell "Aleksandr Lukaşenko'nun 23 Eylül 2020'de sözde göreve başlaması ve bir dönem daha yetkisini sürdürmesinin demokratik meşruiyeti bulunmamaktadır" ifadesini kullandı.

"YENİDEN ADİL VE ÖZGÜR SEÇİM YAPILMALI"

Seçimlerden bu yana gösterilerin devam etiğini hatırlatan Borrell, Lukaşenko'nun yeniden göreve başlamasının ülkedeki siyasi krizi derinleştireceğini savundu.

AB olarak Belarus halkının demokratik taleplerini desteklediklerini belirten Borrell, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözetiminde yeniden 'özgür ve adil' seçimlerin yapılmasına yönelik isteklerin arkasında olduklarını aktardı.

NE OLMUŞTU?

Belarus’ta 1994'ten bu yana 5 kez arka arkaya cumhurbaşkanı seçilen Aleksandr Lukaşenko'nun 9 Ağustos’ta yapılan seçimi yüzde 80,1 oy ile yeniden kazandığı, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya'nın yüzde 10,12 oy alabildiği açıklanmıştı.

Tikhanovskaya’nın önderliğindeki muhalefet seçim sonuçlarına karşı çıkmış, seçim günü akşamı itibarıyla 'seçimlere hile karıştırıldığı' iddiasıyla muhalefetin organizasyonuyla protestolar başlamıştı.

Devam eden gösterilerde protestocular yeni seçimin yanı sıra ülkede anayasa değişikliği talebinde bulunuyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT