1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. ABD’den Darbeci Sisi’ye Desteğe Devam Sözü
ABD’den Darbeci Sisi’ye Desteğe Devam Sözü

ABD’den Darbeci Sisi’ye Desteğe Devam Sözü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Sisi liderliğindeki darbecilerin iktidar olduğu Mısır'ı askeri olarak desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

03 Ağustos 2015 Pazartesi 04:10A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'ı askeri olarak desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Kerry, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen, ABD-Mısır Stratejik Diyalog Toplantısı'nın ilk oturumunda yaptığı konuşmada, "ülkesinin Mısır'a verdiği aralarında F-16 savaş uçakları, Apache helikopterlerin de bulunduğu askeri yardımların ve eğitim desteğinin devam edeceğini" belirtti.

Öte yandan, toplantıda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de yaptığı konuşmada, "İki ülkenin de güvenliğine hizmet eden ve yeni Süveyş Kanalı projesiyle yeni yatırım kanunuyla gelecek vadeden Mısır ekonomisindeki fırsatlardan, ABD'nin de istifade etmesini sağlamaya katkı sunması itibariyle, aktif alanlarda, askeri alanda, aramızdaki sürmesini umuyoruz"

Stratejik Diyalog'un ABD ile Mısır arasında yeni ilişkilerin kurulmasına ve ortak çıkarların gerçekleştirilmesine zemin hazırlayacağını dile getiren Şükri, "bunun yanında Ortadoğu'da ortaya çıkan ve iki ülkenin de güvenliğini tehdit eden terör tehlikesine karşı beraberliği sağlayacağını" ifade etti.

ABD, 30-31 Temmuz'da Mısır'a 8 adet F-16 tipi savaş uçağı teslim etmiş, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, sonbaharda 4 adet F-16 savaş uçağının daha Mısır'a teslim edileceği, desteğin verileceği, bakım ve hava kuvvetlerinde yer alan pilot ve personelin eğitimine destek verileceği ifade edilmişti.

Beyaz Saray sözcüsüne göre, Mısır, aldığı yıllık 1,3 milyar dolarlık askeri destekle İsrail'den sonra dünyada ABD'den en çok askeri yardım alan ülkesi konumunda bulunuyor.

ABD-Mısır arasındaki söz konusu toplantı, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 2013 yılında askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmasından bu yana iki devlet arasında düzenlenen ilk Stratejik Diyalog Toplantısı olma özelliği taşıyor.

 

HABERE YORUM KAT