1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ETİYOPYA

  4. ABD yönetimine 'Etiyopya'daki isyancılara destek' suçlaması
ABD yönetimine 'Etiyopya'daki isyancılara destek' suçlaması

ABD yönetimine 'Etiyopya'daki isyancılara destek' suçlaması

​​​​​​​Eritre, ABD yönetimini Etiyopya'daki isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne destek olmak ve bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladı.

08 Haziran 2021 Salı 22:58A+A-

Eritre Dışişleri Bakanı Osman Salih, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) yazdığı mektupta, ABD yönetiminin bölgeye müdahale ederek daha fazla çatışma ve istikrarsızlığa yol açtığını ifade etti.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin (TPLF) Etiyopya ve Eritre yönetimine zarar vermek için dezenformasyon kampanyası yürüttüğüne vurgu yapan Salih, BMGK'den bu adaletsizliğin düzeltilmesi için gerekli önlemleri almasını istedi.

ABD'nin Tigray'daki insani durum üzerine Eritre ve Etiyopyalı yöneticilere getirdiği vize kısıtlamalarını eleştiren Salih, bunun tek taraflı gözdağı ve müdahale zincirinin en son örneği olduğunu belirtti.

Salih, yapılan tüm müdahalelerin amacının TPLF rejiminin kalıntılarının yeniden diriltmek olduğunu kaydetti.

Nüfusun yüzde 91'i yardıma muhtaç

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'le siyasi mücadele içinde olan TPLF, Kasım 2020'de bölgedeki ulusal ordu güçlerine saldırmıştı.

Etiyopya başlattığı geniş çaplı operasyonla Tigray eyaletinin başkenti Mekelle'yi ele geçirse de bazı bölgelerde çatışmalar halen sürüyor.

Komşusu Etiyopya'ya destek olmak için ülkeye giren Eritre kuvvetleri ile Etiyopya kuvvetleri, eyalette katliam, tecavüz ve işkence gibi çeşitli insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

BM Dünya Gıda Programı (WFP), 1 Haziran'da bölgedeki nüfusun yüzde 91'ine denk gelen 5,2 milyon kişinin acil gıda yardımına muhtaç olduğunu aktarmıştı.

HABERE YORUM KAT