1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD: Şiddeti Başlatan PKK
ABD: Şiddeti Başlatan PKK

ABD: Şiddeti Başlatan PKK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, PKK hakkındaki görüşlerinin net olduğunu söyledi. "PKK'yı yabancı terör örgütü olarak görüyoruz" diyen Toner, "Bu şiddeti başlatan PKK. Türkiye, kendini savunma amaçlı karşılık verdi" ifadelerini kullandı.

31 Temmuz 2015 Cuma 14:56A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, "Bu şiddeti başlatan PKK. Türkiye, kendini savunma amaçlı karşılık verdi" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat konusuna değindi.

"Bu şiddeti başlatan PKK"

"Türkiye'nin kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'yı hedef alan hava saldırılarının ABD'nin Suriyeli Kürtlerle ilişkilerini bozduğuna" yönelik ABD medyasındaki haberlerin sorulması üzerine Toner, "Kesinlikle (doğru) değil" ifadesini kullandı.

Toner, PKK ile Kürtlerin de parçası olduğu, IŞİD'e karşı mücadele eden grupları birbirinden ayırdıklarını hatırlatarak, Suriyeli Arapların da söz konusu mücadelede etkin şekilde yer aldığının ve ülkenin kuzeyinin militanlardan temizlenmesine katkı sağladığının altını çizdi.

Toner, şunları söyledi:

“Dolayısıyla, koalisyon güçleri de DAEŞ'in temizlenmesi çabalarında bu güçlere hava saldırılarıyla yardımcı oluyor ama siz PKK'dan bahsediyorsunuz ki bu ayrı bir organizasyon. Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu açıkça ifade ettik. PKK, Türk askerlerine ve polisine yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Dolayısıyla Türkiye'nin çoğunlukla Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurlarına dönük hava saldırılarını kendini savunma hakkı olarak görüyoruz. Bizim görüşümüz gayet net, PKK'yı yabancı terör örgütü olarak görüyoruz.

Bu şiddeti başlatan PKK. Türkiye, kendini savunma amaçlı karşılık verdi ama tabii ki durumun sakinleşmesini, PKK'nın şiddeti durdurduğunu ve müzakerelere döndüğünü görmek istiyoruz. Türk hükümetine orantılı yanıt vermesi çağrısında bulunuyoruz."

Türkiye'nin yanıtının orantısız olup olmadığına yönelik soru üzerine Toner, "Hayır, bu bir kendini savunma" dedi.

Earnest da Türkiye'nin bir kaç yıldır “barışçıl çözüm süreci”ni izlediğini, buna devam edilmesini teşvik ettiklerini kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest: Türkiye'nin desteğinden memnunuz

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da günlük basın toplantısında bir soru üzerine, IŞİD ile mücadelede, Türkiye ile iş birliğinin derinleştirilmesi yönünde geçtiğimiz günlerde mutabakata vardıklarını hatırlattı.

Türkiye'nin, kendi ulusal güvenliğini etkileyen, Suriye sınırındaki IŞİD güçlerine yönelik meşru kaygılarının bulunduğunu ifade eden Earnest, "Türkiye'nin desteğinden memnuniyet duyuyoruz ve Türkiye'nin (DAEŞ'e karşı) bu çabalara katkı verebileceği bir dizi yol var, buna Türkiye'deki bazı askeri tesislerin koalisyon çabalarına yardımcı olması da dahil. Koalisyon çabalarına angaje olmasında Türkiye'nin kendi meşru ulusal güvenlik çıkarları da bulunuyor ve onların aktif katılımını kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT