1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD: İsrail'deki Bölücü Söylem Yüzünden Kaygılıyız
ABD: İsrail'deki Bölücü Söylem Yüzünden Kaygılıyız

ABD: İsrail'deki Bölücü Söylem Yüzünden Kaygılıyız

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İsrail'deki seçimden galip çıkan Netanyahu'yu eleştirdi, "İsrailli Arap nüfusu marjinalleştirmeye yönelik söylemleri derin kaygı verici ve bölücü” dedi.

19 Mart 2015 Perşembe 12:39A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, kendisinin onayını almadan ABD Kongresi'nde konuşma yapıp, seçim kampanyasını Amerika'ya taşıyan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla seçim sonrası da aralarının düzelmeyeceğinin işaretlerini verdi. Obama ile birlikte Cleveland'a giderken Air Force One uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Earnest, Obama’nın tebrik için henüz İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu aramadığını ama önümüzdeki günlerde aramasını beklediklerini söyledi. Earnest, önceki seçimlerde de Obama’nın, Netanyahu’yu, İsrail Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından aramadığını hatırlattı.

Earnest, Likud lideri Netanyahu'nun seçimden önce yaptığı açıklamalarda işgal bölgesindeki Filistinlilere yönelik söylemleri için de eleştirilerde bulundu. Earnest işgal topraklarındaki nüfusun yüzde 20'sini teşkil eden Filistin vatandaşlarına atfen  "ABD ve Obama yönetimi, İsrail vatandaşı Arapların marjinelleştirilmesi arayışlarını içeren ayrılıkçı söylemlerden derin kaygı duymaktadır. Bu, demokrasi için önemli olan ve ABD ve İsrail’i birbirine bağlayan ideallerin ve değerlerin altını kazımaktadır. Nüfusun bir kesimini marjinalleştirmeye yönelik bu tür söylemler derin kaygı verici ve bölücü” ifadelerini kullandı.

Earnest bu kaygıları İsrail yönetimiyle paylaşacaklarını da söyledi.

Netanyahu’nun  başbakan olduğu sürece Filistin Devleti diye bir şey olmayacağı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine  Earnest, iki devletli çözümün 20 yıldan uzun süredir ABD’nin politikası olduğuna dikkati çekerek, "Netanyahu’nun sözlerine dayanarak, ABD ileriye dönük olarak konuya yönelik pozisyonunu ve izlenecek yolu yeniden gözden geçirecek" diye konuştu. 

Earnest, İsrail ile güçlü askeri ve istihbarat ilişkisi dahil güvenlik işbirliğinin aynı şekilde devam edeceğini de vurguladı.

"İki devletli çözüm en iyi yöntem"

İki devletli çözümün hem İsraillilerin güvenlik sorunlarını çözmenin hem de Filistinlilerin kaygılarını gidermenin en iyi yol olduğunu ifade eden Earnest, bunun, bölgesel tansiyonu yatıştırmak için de en iyi yöntem olduğuna da vurgu yaptı.

Earnest, "Tabii ki bu (iki devletli çözüm), her problemi çözmeyecek ama devam eden anlaşmazlık, bölgedeki tansiyonun alevlenmesine hizmet ediyor ve istikrarsızlığı teşvik ediyor. ABD’nin uzun süredir var olan politikası ve Başkan Obama’nın görüşü, iki devletli çözümün bu tansiyonları ve istikrarsızlığı gidermenin en iyi yolu olduğu şeklinde" diye konuştu.

AA, Reuters

HABERE YORUM KAT