1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Abbas, Amerika’nın Mübarek’ten Vazgeçmesini Eleştirdi
Abbas, Amerika’nın Mübarek’ten Vazgeçmesini Eleştirdi

Abbas, Amerika’nın Mübarek’ten Vazgeçmesini Eleştirdi

Amerika Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell’i de eleştiren Abbas “Bölgeye her gelişinde ona bazı şeyleri söylüyorduk. Ama daha sonra, bizim ona ilettiklerimizin İsrail’e ulaştırılmadığını anladık” dedi.

27 Nisan 2011 Çarşamba 00:13A+A-

Amerika'da yayınlanan Newswek gazetesinin kendisiyle yaptığı ve dün (25 Nisan Pazartesi) yayınladığı röportajda birçok kapalı noktaya açıklık getiren Mahmut Abbas, işgal rejimiyle görüşmelere başlamak için Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulmasını istemesinin temelde Obama'nın talebinin olduğunu belirterek, "Obama bizi ağaca çıkardıktan sonra merdiveni kaldırdı" dedi.

Abbas devamla şunları söyledi: "Yerleşim birimi inşaatlarının tamamıyla durdurulmasını isteyen Obama'ydı. Fakat kendisi, Benyamin Netanyahu'ya yaptığı baskının sonuç vermediğini görünce bundan vazgeçti. Birlikte ağaca çıktık. Ancak daha sonra kendisi ağaçtan indi. Ama inmekle yetinmedi, ağaca çıkmak için kullandığımız merdiveni de kaldırdı. Kendisi inince de merdiveni kaldırdığı halde bana 'Haydi in' dedi. Bunu bana üç kez yaptı."

Amerika Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell'i de eleştiren Abbas "Bölgeye her gelişinde ona bazı şeyleri söylüyorduk. Ama daha sonra, bizim ona ilettiklerimizin İsrail'e ulaştırılmadığını anladık" dedi.

Mısır olaylarını da değerlendiren Abbas, devrim sürecinde Obama'yı Mübarek'ten vazgeçmemesi için uyardığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerika Başkanı Obama'nın Mübarek'e karşı tutumu nazik ve akıllıca değildi. Devrim günlerinde Amerika Dışişleri Bakanı Clinton'a bu devrimin yaratacağı vahim sonuçları idrak edemediğini söyledim."

FEM

HABERE YORUM KAT