1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. 85 Yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ı Zindanda Tutmak Hangi Adalete Sığar?
85 Yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ı Zindanda Tutmak Hangi Adalete Sığar?

85 Yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ı Zindanda Tutmak Hangi Adalete Sığar?

26 yıldır zindanda tutulan ve doktorların “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen 85 yaşındaki Sivas tutuklusu Ahmet Turan Kılıç’ı ziyaret eden Avukat Ahmet Kılıç, yürek sızlatan ayrıntıları paylaştı.

09 Kasım 2019 Cumartesi 15:27A+A-

85 yaşındaki Sivas mazlumu Ahmet Turan Kılıç ile ilgili hukukçuların da harekete geçtiği öğrenildi. Sivas Cezaevi’nde tutsak edilen ‘Ahmet Amca’yı iki defa ziyaret eden Avukat Ahmet Kılıç, görüşmenin hazin dolu ayrıntılarını Yeni Akit’e anlattı. Avukat Kılıç, Ahmet Turan Kılıç ile hiçbir kan bağı olmamasına rağmen yaşadığı mağduriyete kayıtsız kalamadığını aktarırken, mazlum Kılıç’ın 3 sene içerisinde sağlık durumunun iyice ağırlaştığına şahit olduğunu, kendisinin ne yürüyebildiğini, ne konuşabildiğini, ne de konuşulanı işitebildiğini belirtti.

Sağlam organı kalmamış

“Sivas davası mahpuslarından Ahmet Turan Kılıç, yatmakta olduğu Sivas Cezaevi’nde vefat etti” şeklinde bir haber duymak istemediklerini belirten Avukat Kılıç, şunları dile getirdi: “Ahmet Turan Kılıç ile 2016 yılında Sivas Cezaevi’nde görüşmeye gitmiştim. O zaman yanına gittiğimizde kendisiyle az da olsa iletişime geçebilmiş, yarım saate yakın sohbet gerçekleştirebilmiştik. Kendisi bize hastalıklarının yazılı olduğu arkalı önlü yazı dolu bir kağıt göstermişti. Ağrımadık yeri, hasta olmayan organı neredeyse kalmamıştı. Biz bunları bir şekilde dışarıya iletmeye çalıştık ama maalesef 3 senedir cezaevinde.” İkinci ziyaretini geçtiğimiz haziran ayında gerçekleştirdiğini aktaran hukukçu Kılıç, sadece 10 dakika süren görüşmesini şu sözlerle anlattı:

Bizimle konuşamadı bile

“5 ay önce bir kez daha ziyaret ettik. Kendisiyle bu görüşmede iletişime bile geçemedik. 10 dakika görüşebildik ama ona da görüşme denilebilirse... Bizi duyamıyordu. Biz de onu duyamıyorduk, çünkü konuşmakta zorlanıyordu. İki tane gardiyanın kolunda çok zor şekilde getirilmişti ziyaret kabinine. 10 dakika sonra yanından ayrılmak zorunda kaldık.”

85 yaşındaki Sivas mazlumu Kılıç ile ilgili Sivas Numune Hastanesi’nin “cezaevinde kalamaz” yönünde verdiği Sağlık Kurulu Raporu’na değinen Avukat Kılıç, şöyle devam etti:

Tahliye raporu var

“Kılıç ile ilgili Sivas Numune Hastanesi’nin 8 uzman doktorunun oybirliği ile vermiş olduğu karara rağmen maalesef kendisi hâlâ cezaevinde yatırılıyor. Kılıç’ın cezaevinde yatmamasını gerektiren bütün sebepler bu raporda mevcut ve bu raporun sonuç kısmını burada da zikretmeliyiz. Akit’in de yayınlamış olduğu 15 Nisan 2019 tarihli raporun sonuç kısmında aynen şu ibareler mevcut: ‘Hükümlünün cezasının infazı halinde sanık hakkında hayati tehlike teşkil eder. Cezanın infazı reviri olan bir ceza infaz kurumunda mümkün değildir. Hastalığı iyileşebilecek bir hastalık değildir. Cezasının tehiri gerekir. Hastalığı sürekli hastalık olup kocama hali teşkil eder. Hastalıkları sürekli tedavi gerektirir. Karar oybirliği ile verilmiştir.’ Böyle bir rapora rağmen Ahmet Turan Kılıç, Sivas Davası gibi şaibeli bir davanın sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapisle hâlâ cezaevinde yatıyor. Çağrıda bulunuyoruz: Ahmet Turan Kılıç’ı cezaevinden çıkarın!”

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum