1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 6'lı masadan cumhurbaşkanı adayının eşkali çıkacak
6'lı masadan cumhurbaşkanı adayının eşkali çıkacak

6'lı masadan cumhurbaşkanı adayının eşkali çıkacak

6 muhalefet liderinin bir araya geleceği beşinci toplantıdan CHP kulislerine göre cumhurbaşkanı adayının eşkali çıkabilir.

03 Temmuz 2022 Pazar 11:27A+A-

3 Temmuz Pazar akşamı beşinci kez bir araya gelecek 6'lı masa üyeleri, seçimlere dönük yol haritasına ilişkin alınan mesafeyi ve önümüzdeki sürece ilişkin yapılacak çalışmaları masaya yatıracak.

"Güçlendirilmiş parlamenter sistemin anayasasını" konuşulacağı belirtilen görüşmenin detaylarına dair CHP kulislerine göre, "aday ismi" ve "seçim ittifakı" konularında somut bir adım beklenmese de, "Aday ismi değil, ama eşkali belli olur" yorumu yapılıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Pazar akşamı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde bir araya gelecek.

Toplantıda, 6 partinin temsilcilerinden oluşan ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş için gerekli anayasal ve yasal değişikliklerle ilgili çalışmayı yürüten komisyonun raporunun ele alınması planlanıyor.

Liderlerin, her toplantı sonrası açıkladığı bildiride de, yapılacak yasal ve anayasal değişikliklere ilişkin mesajların yer alacağı ifade ediliyor. Anayasa çalışmasını daha sonra belirlenen takvim çerçevesinde önümüzdeki günlerde komisyon üyelerinin ortak toplantıyla kamuoyuna açıklaması planlanıyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum