1. HABERLER

  2. HABER

  3. 4. Yılında Suriye İntifadasına Bin Selam!
4. Yılında Suriye İntifadasına Bin Selam!

4. Yılında Suriye İntifadasına Bin Selam!

4. Yılına giren Suriye İntifadası yarın (15 Mart) başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde selamlanacak. İstanbul'daki yürüyüş ikindi namazı sonrası Fatih Camii'nden başlayacak. Konuyla ilgili Özgür-Der bir çağrıda bulundu.

14 Mart 2014 Cuma 12:11A+A-

Özgür-Der'in Çağrısı:

Yarım asra yakındır Baas zulmü ve kuşatması altında olan Suriye halkı, 2011 Mart’ından bu yana ise topyekûn bir katliam politikası ile yüz yüze. Zulme karşı ayağa kalkan insanlara yönelik tam iki yıldır akıl almaz zulümler icra eden Esed diktatörlüğü işlediği insanlık suçlarına her gün bir yenisini ekliyor. Şehirleri varil bombalarıyla vurmak Baas diktatörlüğünün en son icraatı olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

Suriye’de üçüncü yılını dolduran İslami direniş büyük zorluklara, imkânsızlıklara karşın kararlı ve istikrarlı bir tarzda sürerken, ne yazık ki hala Müslüman halklarca yeterli bir sahiplenmeyi sağlayabilmiş sayılmaz. Bir vücudun azaları gibi olmaları gereken Müslümanların birçoğu Suriyeli kardeşlerinin feryatlarını duyma, acılarını paylaşma hususunda zaaf içinde. Kabul etmek gerekir ki, Baas vahşetinin olanca acımasızlığıyla ve kesintisizce devam ettiği bu iki yıllık süre zarfında anlamsız tartışmalar, temelsiz komplo tezleri ve kardeşlik hukukunu ayaklar altına alan tutumlarla zihinler bir hayli karıştırıldı, kirletildi. Ve oluşturulan bu kirli havanın etkisiyle dayanışma çabaları hak ettiği boyutlara ulaştırılamadı.

Elbette bugüne kadar, başta farklı beldelerden Suriye’ye giderek fiilen cephede yer alan ve şehit düşen kardeşlerimiz olmak üzere, elden geldiğince Suriye İslami direnişine omuz verme gayretlerinden geri kalmayan; çeşitli faaliyetlerle kardeşlerine destek olma sorumluluğunu üstlenen Müslümanların çabaları ümmet kimliğinin bir tezahürü olarak tarihe kaydedilmiştir. Rabbimiz ümmet bilinciyle kardeşlik sorumluluğunu yerine getirmek için sarf edilen küçük büyük her ameli aziz kılsın, bereketlendirsin, katında kabul buyursun!

Hiç şüphesiz hepimiz Allah rızası için ortaya koyduğumuz çabaları daha fazla güçlendirmek, yaygınlaştırmak, kardeşlerimizin kanlarıyla yücelttikleri direniş bayrağını daha yukarılara taşımak için çabalarımızı yoğunlaştırmak gerektiğinin farkındayız. On binlerce şehit ve yüz binlerce tutsağa, milyonlarca muhacire rağmen direniş azminden taviz vermeyen Suriye halkıyla dayanışmamızı daha güçlü bir tarzda haykırmak durumundayız.

Şimdi dayanışmamızı daha güçlü bir biçimde ifade etme zamanı! Suriye İntifadasının 4. yılına girecek olması bunun için bir fırsat olarak görülmeli. 15 Mart Suriye İntifadasının yıldönümü, bugüne dek dualarımızla, yardımlarımızla yanlarında olduğumuz kardeşlerimize yine yanlarında olduğumuzu, sonuna kadar yanlarında olacağımızı çok daha güçlü bir sesle duyurmak için vesile kabul edilmeli.

Bu çerçevede İstanbul’da çeşitli İslami kuruluşların ortak bir organizasyonuyla inşallah 15 Mart Cumartesi günü İkindi Namazından sonra Fatih Camiinden Saraçhane Meydanına bir yürüyüşle Suriye İslami Direnişiyle dayanışmamızı ifade edeceğiz. Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adıyla gerçekleşecek bu organizasyonun Türkiye’nin diğer illerinde de gerçekleştirilmesinin gerekliliğine inanıyoruz. İmkân bulduğumuz her ilde, farklı İslami yapıları bir araya getirerek oluşturulacak organizasyonlarla bu eylemliliği sağlayabilmemiz inşallah dayanışma çabalarımızı daha güçlü bir zemine taşıyacaktır.

Bu amaçla sorumluluk sahibi herkesi kitlesel basın açıklamalarıyla Suriye halkının yalnız olmadığını ve kardeşlerimizin İslami kıyamını desteklediğimizi haykırmak için meydanlarda yer almaya çağırıyoruz.

***

İL İL EYLEM TAKVİMİ >>>

eylem-afisi....jpg

HABERE YORUM KAT