1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. “32 Bin Civarında Tutuklama Yapıldı"
“32 Bin Civarında Tutuklama Yapıldı"

“32 Bin Civarında Tutuklama Yapıldı"

Gülen örgütüne yönelik soruşturmada yaklaşık 70 bin kişiyle ilgili işlem yapıldığını belirten Adalet Bakanı Bozdağ, “32 bin civarında da tutuklama yapıldı ve süreç devam ediyor” dedi.

28 Eylül 2016 Çarşamba 15:26A+A-

NTV canlı yayınında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gülen örgütüne yönelik soruşturmalar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“70 bin kişi civarında kişiyle ilgili işlem yapıldı. 32 bin civarında da tutuklama yapıldı ve süreç devam ediyor. Yeni tutuklananlar olabileceği gibi, tutuklananlardan adli kontrolle serbest bırakılanlar ya da serbest bırakılanlar olabilir. Yargılamanın nasıl yapılacağı tam olarak belli değil.”

Gülen'in iadesi

Fethullah Gülen’in ABD’den iadesiyle ilgili konuşan Bozdağ, ABD’nin değerlendirmesinin sonucunu 1-2 gün içerisinde kendilerine iletmesini beklediklerini söyledi:

"Fethullah Gülen'in emir ve talimatıyla TSK içerisindeki Gülen'e bağlı FETÖ mensubu askerler ve onlara eklemlenen askerlerce ve sivillerle darbe teşebbüsü yapıldığına dair kimsenin şüphesi yok. Onda herkes hemfikir. Şu anda deliller bu darbe girişiminin Fethullah Gülen emriyle yapıldığı açıktır. Biz daha önceki 4 suçtan iadesini ve acilen tutuklanmasını talep ettik. Aramızdaki iade sözleşmesinin 9. maddesine göre, ABD Fethullah Gülen'i tutuklamak zorunda. Tutukladıktan sonra bizden ek belge talep edebilir. İkinci olarak biz 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Ankara'nın verdiği tutuklama kararını da ilettik. Karar acil tutuklanmasını gerektiğini ve gerekçelerini somut bir şekilde ortaya koyuyor. ABD Başkan Yardımcısı'yla yaptığımız ikili görüşmede darbe girişimiyle ilgili kendilerine somut deliller gelmeye başladığını ifade etti. Onlar değerlendirmenin sonucunu 1-2 gün içerisinde ileteceklerini ifade ettiler."

"17-25 Aralık'ın devamı"

Bakan Bozdağ, Rıza Sarraf’ın ABD’de yargılanması hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi:

“Sanık Rıza Sarraf gibi gözüküyor. Yargılama metninde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Emine Erdoğan hakkında ifadeler var. Yargılanan Rıza Sarraf mı, yoksa Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan mı, yoksa Emine Erdoğan mı? Yargılama tamamıyla hukuksuz bir zeminde yürütülüyor. 17-25 Aralık’ın devamı şeklinde yürüyen bir konu. Bir rapordan bahsediliyor, raporu koymuyor. Gülen’in iadesi için yeterinden fazla somut delil koyuyoruz, hâlâ değerlendiriliyor. Sarraf konusunda, bizim Gülen hakkında ortaya koyduğumuz delilin binde biri yok. Soruşturma, FETÖ mensuplarının aktardığı bilgilerle yürütülüyor. FETÖ’nün Türkiye’de ağırladığı bir hâkim yargılıyor.”

'Öksüz MİT ajanı değil'

Bozdağ, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkemece salıverilen Adil Öksüz hakkında da şöyle konuştu:

“Adil Öksüz MİT ajanı falan değil. O bir akıl karıştırma şeyidir. FETÖ’nün birilerinin kulağına fısıldadığı bir propagandadır. Kılıçdaroğlu’na bu bilgiyi kim aktardıysa, lütfen onu araştırsın. Kılıçdaroğlu’na bu bilgiyi getiren kişi, hiç şüphem yok ki, FETÖ’nün kullandığı bir elemandır.”

HABERE YORUM KAT