1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat'ın Başörtü Mağdurlarına Memurluk Yolu
28 Şubat'ın Başörtü Mağdurlarına Memurluk Yolu

28 Şubat'ın Başörtü Mağdurlarına Memurluk Yolu

28 Şubat 1997'de 'kılık kıyafet' nedeniyle üniversiteden atılan başörtülüler için ayrı bir madde torba tasarıya eklenecek.

07 Haziran 2014 Cumartesi 10:31A+A-
Komisyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Haziran ayının son haftası yasalaşması planlanan pakete, 28 Şubat 1997 döneminde yalnızca "kılık kıyafet" nedeniyle üniversiteden atılanlara çifte şans veriliyor. Daha önce çıkartılan afla, üniversiteye dönen başörtülülerde, okulunu bitirenler, kamuda işe girmek isterlerse, yaşa sınırına takılmayacaklar.

50-100 KİŞİ
Ayrıca bu kişilere, o dönemde girmek istedikleri kurumda yapılan sınav sistemi uygulanacak. Bu kişiler için KPSS'ye girme ve geçerli nota ulaşma şartı aranmayacak. Bu kişilerin başvuracağı kurumlar, ihtiyaçlarına göre, yazılı ve sözlü sınav yapacaklar. Önergeyi hazırlayanlar, bu olanaktan sadece başörtülülerin yararlanacağı 'kılık kıyafet' ifadesinin özellikle kullanılacağını dile getirdiler. Verilen bilgiye göre, bu şartlara uyan 50-100 kişi bulunuyor.

YENİDEN MEMUR OLMA HAKKI
Hükümet, daha önce yaptığı başka bir düzenlemeyle de aynı gerekçeyle kamudan atılan ve memuriyetten çıkartılanlara geri dönüş olanağı tanımıştı. Yapılan yasal düzenleme, 1 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi'yle hayata geçirilmişti. Bu kişilere, ayrıldığı kuruma veya ilgili mevzuat çerçevesinde atama yapılabilecek diğer kurumlara başvurma hakkı verilmişti.

"28 ŞUBAT MAĞDURU KADINLAR" İÇİN KAMPANYA
Buna ilişkin kampanyalar, AK Parti'ye yakın internet sitelerinde aylardan beri sürdürülüyor. Hükümetin çıkardığı öğrenci affından yararlanarak eğitimleri tamamlayanlar, "28 şubat mağduru kadınlar" başlığında yürüttükleri kampanyalarda, 15 yıllık kayıpları olduğunu, kamu sınavına girmek için 40 yaş barajına takıldıklarını ve bununda ikinci bir mağduriyet yarattığını ifade ediyorlardı. 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum