1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne 'cuma' izni
20 yaş altı ve 65 yaş üstüne 'cuma' izni

20 yaş altı ve 65 yaş üstüne 'cuma' izni

İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili yeni düzenleme yaptı. Son açıklamaya göre, cuma namazına denk gelen saatler kısıtlamaya dahil değil.

20 Kasım 2020 Cuma 14:10A+A-

İçişleri Bakanlığı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili yeni düzenleme yaptı. 

Bakanlık cuma namazına denk gelen saatlerin kısıtlamaya dahil olmadığını duyurdu.

"65 YAŞ ÜSTÜ EVDE NAMAZ KILSIN"

Bu arada Diyanet'in hazırladığı bugünkü cuma hutbesinde, risk altında olan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların namazlarını evlerinde kılmaları gerektiği belirtildi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgın hastalıkla büyük bir mücadele içinde olunduğu vurgulanan hutbede  "Maske, mesafe ve temizliğe riayet etmenin yanında sağlığımız için alınan tüm tedbirlere uymak hepimizin vazifesidir. Bu süreçte risk altında olan 65 yaş üstü muhterem büyüklerimizden ve kronik rahatsızlığı bulunan kardeşlerimizden namazlarını evlerinde kılmalarını istirham ediyoruz. Unutmayalım ki tedbirlere riayet ettiğimiz müddetçe hem bu çetin imtihanımızdan başarıyla çıkacak hem de mükafata nail olacağız inşallah" ifadeleri kullanıldı. 

"GENÇLERDEN YAYILMA POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter'dan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili gençleri uyardı. 

Gençlerin bir süreliğine sadece 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabileceğine belirten Koca, şunları kaydetti: "Neden herkes değil de biz gençler?' Siz fark etmeseniz de virüsün gençler üzerinden bulaşma ve yayılma potansiyeli çok yüksek. Buna karşı da fedakarlığınıza çok ihtiyacımız var.

Sevgili gençler, bugünlerde gençliğini yaşamak da zor. Kovid-19 hareketlilik arttıkça yayılıyor. Sosyal hareketliliği azaltmak zorundayız. Kısıtlamalar saat 20.00'de başlayacak. 2001 ve sonrası doğumlular, sadece 13.00-16.00 arası sokağa çıkabilecek. Daha az olursa, seviniriz."

İKİ GRUP YİNE SOKAĞA ÇIKAMAYACAK

İçişleri Bakanlığı'nın, valiliklere gönderdiği genelge kapsamında uygulanacak yeni tedbirler, bugün saat 20.00'de başlayacak.

Tüm illerde yarından itibaren 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

HABERE YORUM KAT