1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 1550 Filistinli Esirin Açlık Grevi Sürüyor
1550 Filistinli Esirin Açlık Grevi Sürüyor

1550 Filistinli Esirin Açlık Grevi Sürüyor

Siyonist İsrail cezaevlerinde açlık grevi yapan Filistinlilerin sayısı 1500’ü aştı.

04 Mayıs 2012 Cuma 05:22A+A-

El Arabiya’nın haberine göre, İsrail Cezaevi Kurumu, ikisi iki ayı aşkındır en az bin 550 kişinin açlık grevinde olduğunu bildirdi.

Cezaevi sözcüsü Sivan Weizman, son iki günde 100 Filistinlinin daha yemek yemeyi reddettiğini belirtti.

İsrail cezaevlerinde halen 4 bin 700 Filistinli tutuluyor.

Bu arada iki ayı aşkındır açlık grevi yapan Bilal Diyab ve Tahir Halahle’nın sağlık durumlarınınsa kötü olduğu kaydedildi. İsrail cezaevlerindeki Filistinlilerin çoğu 17 Nisan’da, koşullarının iyileştirilmesi, hücre uygulamasına son verilmesi ve süresiz tutukluluğun sona ermesi talepleriyle açlık grevine başlamıştı.

Öte yandan yaklaşık 250 Filistinli öğrenci, Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınındaki Ofer cezaevinin önünde protesto gösterisi düzenledi. Öğrencilerin bir kısmının İsrail askerlerine taş attığı, buna karşılık askerlerin plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği bildirildi. Görgü tanıkları, 4 protestocunun yaralandığını söylerken, İsrail ordusu 2 Filistinli ile 4 askerin yaralandığını açıkladı.

Filistinli bir grup eylemci, İsrail hapishanelerinde bulunan tutuklulara destek vermek için açlık grevine başladı.

Gazze’de dün açlık grevindeki tutuklulara destek vermek amacıyla yapılan gösteride, elli kişiden oluşan bir grup Filistinli eylemci açlık grevine başladı. Ellerinde Filistinli tutukluların resimlerini taşıyan kalabalık, hücre hapsi cezasının kaldırılması ve hapishane şartlarının iyileştirilmesi talebinde bulundu.

Kadınlar da Katıldı

İsrail hapishanelerinde 17 gündür açlık grevi yapan Filistinli tutuklular için Gazze’de yapılan destek eylemine kadınlar da katıldı.

Bu arada, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus şehrinde düzenlenen yürüyüşe de ellerinde yakınlarının fotoğraflarını taşıyan tutukluların anneleri ve 66 gün süren açlık grevinin ardından serbest kalan 33 yaşındaki Filistinli lider Hızır Adnan da iştirak etti. 

HABERE YORUM KAT