1. HABERLER

  2. HAK İHLALLERİ

  3. 10 Kasım Törenlerine Katılmayan Öğrencilere Ceza
10 Kasım Törenlerine Katılmayan Öğrencilere Ceza

10 Kasım Törenlerine Katılmayan Öğrencilere Ceza

​​​​​​​Kemalizmin tam bir dayatmaya dönüştürdüğü 10 Kasım törenlerine katılmayan öğrencilerin velilerine ceza tebliğleri gönderilmeye başlandı.

15 Kasım 2019 Cuma 23:41A+A-

10 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen 10 Kasım ayinlerine (anma törenlerine) katılmayan öğrencilerin velilerine okul idareleri tarafından ceza tebliğleri gönderilmeye başlandı.

Birçok velinin şikayetine neden olan ceza tebliğlerinden birinin de Ankara Esenevler Şehit İbrahim Esen Anadolu Lisesi'nin gönderdiği iddia edilmektedir.

Gönderilen metinde, çocukların 10 Kasım günü gelip gelmediklerinin tespit edildiği yani çocukların fişlemeye tabii tutulduğu belirtilmekte ve gelmeme mazeretlerinin olmaması durumunda disiplin işlemi yapılacağı belirtilmektedir. Disiplin işleminin yapılacağı maddeler de metinde verilmiştir.

Kemalizmin ayin törenini baskıyla yapmak uğruna böyle bir işgüzarlığa soyunan okul idaresinin, veliyi ve öğrenciyi tehdit ederek vermiş olduğu disiplin maddelerinin suçlama ile uzaktan yakından ilgisi olmaması ise idarenin mevzuatı da bilmediğini göstermektedir. Belirtilen maddelerde "Okula geldiği hâlde özürsüz eğitim ve öğretim faaliyetlerine, törenlere, sosyal etkinliklere ve okul pansiyonlarında etüde katılmamak, geç katılmak veya bunlardan erken ayrılmak" ibaresi geçmektedir. Tehdit edilen öğrenciler okula gitmedikleri için bu madde ile suçlamaları gülünç olmuştur.

Bu tutarsızlığı bir kenara bırakarak, eğitim almak için gitmiş oldukları okullarında, dini değerlerine aykırı olduğu gerekçesi ile resmi törenlere katılmamayı seçmeleri en doğal haklarıdır. Bakanlığın bu tarz tutarsız ve ceberrut uygulamalara tepki gösterip göstermeyeceği merakla takip edilmektedir.

Birçok velinin şikayetine neden olan ceza tebliğlerine bir örnek:

127358eb-c322-4cc8-93df-64477cf16003.jpg

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

5 Yorum