1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Zalimlerin İşbirlikçisi Kafa Başkonsolostu Bir Zamanlar
Zalimlerin İşbirlikçisi Kafa Başkonsolostu Bir Zamanlar

Zalimlerin İşbirlikçisi Kafa Başkonsolostu Bir Zamanlar

​​​​​​​Eski Musul Başkonsolosu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "Siz bizi IŞİD’e sattınız, Halep'te yenildiniz, İdlib'te de yenileceksiniz” suçlaması yöneltti.

11 Ocak 2018 Perşembe 19:53A+A-

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ağırlayan TBMM Dışişleri Komisyonu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ile bakan arasında 3 yıl aradan sonra yine Musul baskını polemiğine sahne oldu.

Toplantının basına kapalı bölümünde Öztürk, hükümetin dış politikasını eleştirirken şunları söyledi:

“İdlib’de ılımlı muhalif diyorsunuz, 25.000 muhalif cihatçı grubu neden koruyorsunuz? Niye garantörlük yapıyorsunuz? Halep’te de korudunuz, yenildiniz, burada da yenileceksiniz. Yunan Başbakanı, Milli Savunma Bakanı geliyor, adalarımıza çıkıyor. Bu ülkenin anamuhalefet partisi liderine hakaret yağdırıyor, adeta şov yapıyor. Neden protesto notası vermediniz?"

Çavuşoğlu ise Yılmaz’ın Musul Başkonsolosu olduğu sırada 43 personeliyle birlikte IŞİD tarafından 101 gün boyunca esir alındığı anımsatarak yanıt verdi:

“IŞİD baskınında başkonsolos olduğunu saklayarak IŞİD’ten kurtarmaya çalıştın kendini. Büyükelçi olmak için kaç kez kapıma geldin."

Çavuşoğlu'nun bu sözleri üzerine sert tartışmalar yaşandı. CHP’liler Çavuşoğlu’na tepki gösterirken; Yılmaz da “Baştan aşağı yalan söylüyorsun, iftira atıyorsun. Ben Musul’da esir alınırken siz bizi IŞİD’e sattınız. Şimdi utanmadan yalan söylüyorsunuz” diye bağırdı.

20 yıl görev yaparak büyükelçilik unvanını aldığını vurgulayan Yılmaz, “Alnımızın akıyla bu görevleri geldik. Herhalde başkalarıyla karıştırıyorsunuz. Sizin gibi şakşakçılıkla bir yerlere gelmedim. Bu üslubunuz bir devlet adamına yakışmıyor, saygısız” dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT