1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Yüksek Askerî Şura Toplandı
Yüksek Askerî Şura Toplandı

Yüksek Askerî Şura Toplandı

Yüksek Askerî Şura’nın Başbakan Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandığı bildirildi.

A+A-

AA'da yer alan habere göre, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Şura üyelerinin toplantı için hazırlanan salonda yerlerini almalarının ardından YAŞ’ın olağan toplantısı başladı. Böylece daha önce Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'ndaki “Çakmak Salonu”nda yapılan “çok gizli” nitelikli toplantı ilk defa karargâh dışına taşınmış oldu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ilk kez başkanlık ettiği toplantıda, Fikri Işık da Milli Savunma Bakanı olarak ilk kez yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) terfi ve atamanın ele alındığı şuranın en önemli gündemini ise darbe kalkışmasıoluşturacak. Toplantıda Gülen örgütünün TSK'da yapılanma çalışmaları da ele alınacak.

Çalışmalar Bir Günde Tamamlanacak

Daha önceki yıllarda 3 gün süren şura çalışmaları Başbakan Yıldırım'ın açıklamasına göre bir günde tamamlanacak. Şura kapsamında alınan kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmasının ardından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Toplantıya Katılan Diğer İsimler

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de katılıyor.

Olağanüstü Hâl Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile TSK’dan ihraç edilenlerin arasında yer alan eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin yerine atanan Temel, masadaki korgeneral rütbeli tek isim.

Darbe kalkışması sırasında rehin alınan ve ardından yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bir süre GATA'da tedavi gören Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mendi de toplantıya katılıyor.

HABERE YORUM KAT