1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. UNRWA: "İsrail Filistinlilere Karşı 'Öldürücü Güç' Kullandı"
UNRWA: "İsrail Filistinlilere Karşı 'Öldürücü Güç' Kullandı"

UNRWA: "İsrail Filistinlilere Karşı 'Öldürücü Güç' Kullandı"

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İşgal Devleti İsrail'in, Filistinlilere karşı “öldürücü güç” kullandığını vurgulayarak siviller arasında ağır can kayıplarından “endişe” edildiğini belirtti.

A+A-

UNRWA'dan yapılan yazılı açıklamada: "UNRWA, İsrail askerleri tarafından Filistinlilerin öldürülmesi ve yaralanmasını kınıyor. Uluslararası yasalara göre, yasaları uygularken ve anlaşmazlık esnasında öldürücü güç ve ateşli silah kullanma konusunda sıkı kısıtlamalar var." ifadesi kullanıldı.

"İsrail, Filistinlilere karşı 'öldürücü güç' kullandı. Siviller arasında ağır can kayıpları ve şiddetin tırmanmasına karşı endişeliyiz." ifadesi kullanılan açıklamada, ateşli silahların kasıtlı ve öldürücü bir şekilde, sadece diğer seçenekler tükendiğinde ve can güvenliğinin sağlanması için kullanılabileceği kaydedildi.

Açıklamada, İsrail ve Filistin'de meydana gelen olaylarda uluslararası yasaların ihlal edildiği yönündeki iddiaların derhal etkili, nezih ve kapsamlı bir şekilde araştırılması talep edildi.

Filistinli ve İsrailli sivilleri etkileyen şiddetin tırmanmasının sadece güçlü siyasetle engellenebileceği belirtilen açıklamada, İsrail'in Filistinlileri haklarından mahrum bırakması ve onurlarını inkâr etmesi nedeniyle işgal altındaki Filistin topraklarında umutsuzluk ve çaresizlik duygularının hâkim olduğu bildirildi.

Açıklamada, Gazze ile İsrail sınırındaki gösterilerin, dünya geneline göre işsizliğin en yüksek seviyede artması dolayısıyla gelecek umudunu kaybetmenin kanıtı olduğu kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT