1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye YPG/PYD'yi Vurdu!
Türkiye YPG/PYD'yi Vurdu!

Türkiye YPG/PYD'yi Vurdu!

Türkiye'deki topçu birlikleri, Suriye'de Azez yakınlarındaki YPG mevzilerini ve kısa süre önce YPG'nin kontrolüne geçen Menneğ Hava Üssü'nü vurdu.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye'den topçu birliklerinin açtığı ateşin Halep vilayetinin kuzey kesimlerinde YPG kontrolündeki bölgeye düştüğünü duyurdu. İzleme örgütü, hedef alınan alanda askeri hava üssü Menneğ'nin de olduğunu ve üssün kontrolünün yakın zamanda muhaliflerden YPG'ye geçtiğini belirtti.

Reuters, 'hükümet kaynaklarına' dayandırdığı haberinde, Azez yakınlarında da YPG mevzilerinin Türk topçu ateşiyle vurulduğunu söyledi. DHA, topçu atışlarının Kilis'te konuşlu obüslerle yapıldığını bildirdi. Söz konusu obüslerin menzili 40 kilometre.

Menneğ'in Azez'e uzaklığı 10 kilometre, Türkiye sınırına 'kuş uçuşu' uzaklığı ise 13,7 kilometre. Rejim güçlerinin Azez'e uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometre. 

 

PYD resmi Twitter hesabından hava üssünün vurulduğunu doğruladı. Reuters'a konuşan bir PYD yetkilisi de, vurulan hava üssünün de yakınlarındaki köyün 'YPG tarafından değil, Suriye Demokratik Güçleri içinde PYD ile ittifak halinde olan Ceyş-ul Suvar birlikleri tarafından' ele geçirildiğini söyledi.

'TSK karşılık verdi'

TSK, gün içerisinde sınır hattında meydana gelen iki olaya angajman kuralları gereği karşılık verdi.

Al Jazeera'nin askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Halep'in Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranas bölgesinden PYD tarafından Akçabağlar üs bölgesine ateş açıldı. TSK, angajman kuralları çerçevesinde karşılık verdi.

Ayrıca Hatay'ın Çalıboğazı karakolu bölgesine, Suriye tarafında bulunan rejim unsurlarınca saat 14.55 civarı havan topu düştü. Bu olaya da aynı şekilde karşılık verildi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT