1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Türkiye, ‘Dostluk Zinciri’ne Sisi'yi de Ekler mi?
Türkiye, ‘Dostluk Zinciri’ne Sisi'yi de Ekler mi?

Türkiye, ‘Dostluk Zinciri’ne Sisi'yi de Ekler mi?

Başbakan Yıldırım, Mısır'da darbe olduğunu ancak aynı bölgede yer almaları dolayısıyla Türkiye ve Mısır arasında yakın bir zamanda bakan düzeyinde görüşmeler yapılabileceğini söyledi.

A+A-

“Dış politikada çok güzel şeyler olacak” söylemiyle şirin gösterilmeye çalışılan işgalci İsrail ile anlaşmayı, Erdoğan’ın ikinci mektubuyla Rusya ile anlaşma izledi. Kamuoyu daha bunları sindirmeye çalışırken şimdi de Sisi'nin Mısır’ına ‘dostluk eli’ uzatıldı!

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile sağlanan mutabakat hakkında, "Filistinlilerin tekrar hayata dönmesini, normalleşmesini bu mutabakatla büyük ölçüde sağlamış oluyoruz." dedi. Yıldırım, Mısır ile de yakın bir zamanda bakan düzeyinde görüşmeler yapılabileceğini söyledi.

Yıldırım, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Yıldırım’ın Mısır’la ilgili açıklamaları şöyle:

"Mısır meselesi çok net. Demokrasiye darbe olmuştur, seçimle iş başına gelen Sayın Mursi darbeyle indirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız baştan beri bunun bir darbe olduğunu, bu şekildeki bir değişimi asla ve asla onaylamayacağımızı bütün dünyaya duyurmuştur. Bu işin bir tarafı. Bunu bir tarafa koyalım ama bir yandan da hayat devam ediyor. Aynı bölgede yaşıyoruz, birbirimize ihtiyacımız var. Buradan gemilerimiz Süveyş'ten Kızıldeniz'e geçiyor, oradan Arabistan'a, Ürdün'e, Yemen'e, Afrika'nın doğusuna gidiyor. Dolayısıyla her şeyi birden bire istesek de kesemeyiz çünkü böyle bir coğrafi bağımız ve yakınlığımız var. Ayrıca dini ve kültürel bağlarımızı söylemiyorum. O yüzden oradaki rejim değişikliğinin şekli şemali, ondan sonra işbaşından uzaklaştırılan Mursi başta olmak üzere onun ekibine uygulanan haksız isnat ve cezalar bir tarafa, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde bir mani hal yok. İş adamlarımız, yatırımcılarımız karşılıklı gidip gelebilirler, yatırımlarını geliştirebilirler ve böyle böyle ileride belki normalleşmeye de bir zemin hazırlanmış olur. Hatta bakanlar seviyesinde bile ilişkiler başlayabilir. Bu olabilir, buna mani bir hal yok. Bunun olması konusunda biz doğrusu hazırız, bu konuda herhangi bir rezervimiz yok."

HABERE YORUM KAT

2 Yorum