1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Türkmenler Kızıldağ'ı Geri Aldı
Suriye'de Türkmenler Kızıldağ'ı Geri Aldı

Suriye'de Türkmenler Kızıldağ'ı Geri Aldı

Suriye'de Türkmen birliklerinden Sultan Abdulhamid Han Tugayı Sözcüsü Abdullah, Bayırbucak Türkmen Bölgesi’nde Suriye rejiminin eline geçen Kızıldağ tepesinde Türkmenlerin yeniden kontrolü sağladığını bildirdi.

A+A-

Bölgedeki Türkmen birliklerinden Sultan Abdulhamid Han Tugayı Sözcüsü Mustafa Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cuma günü rejim birliklerinin kontrolüne geçen Türkmen Dağı'nın en stratejik tepesi olan Kızıldağ'da bu sabah saatlerinden itibaren geniş çaplı operasyon başlattıklarını belirtti.

Kızıldağ bölgesinde 3 gündür şiddetli çatışmalar yaşandığını ifade eden Abdullah, şunları kaydetti:

“Kızıldağ bölgesinde 3 gündür devam eden operasyonlar sonrasında bugün saat 06.00 sıralarında geniş çaplı operasyon başlatıldı. 6 şehid ve 14-15 yaralımız var. Rejimin eline geçen Kızıldağ, bütün noktalarıyla bizlerin kontrolüne geçti. Sıcak çatışmalar devam ediyor, inşallah ilerleyişimiz devam edecek. Çatışmalar sırasında bir tank, 3 doçka ve bir buldozer ele geçirdik. Rejim askerleri, Şii milisler ve Mihraç Ural militanlarından yüzlerce ölü Kızıldağ'da kaldı. Operasyonlar devam ederken Türkiye sınırını ihlal eden Rusya’ya ait savaş uçağı düşürüldü, pilotlar paraşütle atladı. Rejim ile bizim aramızda kalan, iki tarafın da giremediği, sıcak çatışmaların devam ettiği alana inen pilotlardan birisi mücahidlerimizin eline geçti.”.

AA

HABERE YORUM KAT