1. HABERLER

  2. HABER

  3. Petrol Fiyatları Çakıldı Ama Benzin Hala Yüksek
Petrol Fiyatları Çakıldı Ama Benzin Hala Yüksek

Petrol Fiyatları Çakıldı Ama Benzin Hala Yüksek

Dünya genelinde petrol bolluğundan dolayı fiyatlar 71 dolara kadar düştü ancak Türkiye'de benzin fiyatları hala 5 lira civarında. Petroldeki düşüş yaklaşık yüzde 40, benzindeki indirim ise yüzde 3 civarında.

A+A-

Dünya genelinde petrol fiyatlarında büyük bir hızla düşüş yaşanıyor; ancak Türkiye'deki akaryakıt şirketleri bunu benzine yansıtmıyor. Haziran 2014'te petrol fiyatları 115 dolarken Türkiye'de benzinin litre fiyatı 5,12 liraydı. Şu an petrolün fiyatı, yaklaşık yüzde 40 düşüşle 71 dolar oldu ama benzinin fiyatı hala 4,57 lira. Petroldeki düşüş yaklaşık yüzde 40, benzindeki indirim ise yüzde 3 civarında. 

Son yılların en düşük seviyesine 71 dolara kadar inen petrol fiyatlarındaki bu hareketlilikten sonra gözler Türkiye'deki akaryakıt şirketlerine çevrildi. Petrol Türk lirasıyla 100 ile 200 kuruş arasında bir anda düşüşler yaşarken, Türkiye'deki akaryakıt şirketleri 8-10 kuruşluk indirimler yapıyor. 

DÜN 2 DOLAR (400 KURUŞ - 4 LİRA ) DÜŞTÜ

Petrol fiyatları sadece dün bile 2 dolar düşüş yaşadı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) beklendiği gibi üretimi azaltma kararı almayınca, bir varil petrolün fiyatı yaklaşık 2 dolar daha düşerek, son dört yılın en düşük düzeyine geriledi.

Kuveyt Petrol bakanı Ali Salih el-Ömer, Viyana'da bugün yapılan OPEC toplantısının ardından yaptığı açıklamada petrol üretiminde bir değişikliğe gidilmediğini söyledi. Açıklamaların ardından Brent petrolün varil fiyatı 74.75 dolar ile Eylül 2010'dan bu yana en düşük düzeye geriledi. Petrol karteli bur sonraki bakanlar zirvesin Haziran 2015'te yapılmasını kararlaştırdı.

MOTORİNE 10 KURUŞ İNDİRİM

Petrol fiyatlarındaki yüksek düşüşler akaryakıt fiyatlarına yansımıyor. Motorin en son 18 Kasım'da 10 kuruşluk indirim yapıldı.

Gelen indirim ile birlikte motorinin litre fiyatı İstanbul Anadolu Yakası‘ nda 4,20 liradan 4,10'a Avrupa Yakası‘nda ise 4,18 liradan 4,08 liraya indi.

 

HABERE YORUM KAT